• czwartek, 15 styczeń 2015 12:06

Angina czy mononukleoza?

Antybiotyki, które leczą anginę, w przypadku mononukleozy nie są skuteczne
Antybiotyki, które leczą anginę, w przypadku mononukleozy nie są skuteczne Antybiotyki, które leczą anginę, w przypadku mononukleozy nie są skuteczne © © archiwum

Mononukleoza to choroba, która może objawiać się w łudząco podobny sposób do anginy. Często lekarze, badając gardło chorego, popełniają błąd i stawiają błędną diagnozę. W efekcie przepisują antybiotyki na anginę, a u pacjenta nie ma poprawy. Dodatkowo na całym ciele chorego zaczyna pojawiać się plamistogrudkowa wysypka. Ze względu na podobieństwo symptomów mononukleozy do innych chorób, w tym również zakażeń wirusowych, koniecznie jest przeprowadzenie licznych testów serologicznych, które wskażą na zakażenie wirusem EBV.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

MONONUKLEOZA
Choroba zakaźna. Może być niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku osób starszych i dzieci. Wirus zostaje w organizmie przez całe życie, ale rzadko nawraca. Zakażenie następuje drogą kropelkową.
OBJAWY: ból głowy, gardła, gorączka (38-39 st. C), utrata apetytu, powiększenie węzłów chłonnych z boku szyi i na karku, zmęczenie, poważniejsze objawy – powiększenie śledziony czy wątroby.
DIAGNOSTYKA: testy wskazujące na zakażenie wirusem EBV.
LECZENIE: objawy ustępują samoistnie, zwykle po 2-3 tygodniach. Warto dużo odpoczywać i odpowiednio się odżywiać. Antybiotyki nie pomogą, bo są skuteczne tylko w przypadku chorób spowodowanych zakażeniem bakteryjnym.
RYZYKO ZACHOROWANIA: najczęściej u ludzi między 15. a 30. rokiem życia.

ANGINA
Jest reakcją organizmu na obecność bakterii (zazwyczaj paciorkowce), wirusów, toksyn lub innych patologicznych czynników we krwi. Charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów. Angina jest chorobą wysoce zakaźną. Zarazić się można drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą oraz poprzez wspólne spożywanie pokarmów i płynów.
OBJAWY: ból gardła, wysoka gorączka, migdały pokryte żółtym nalotem lub ropną wydzieliną, mogą pojawić się wymioty i bóle brzucha, powiększone węzły chłonne, bóle kostno-stawowe.
DIAGNOSTYKA: lekarz czasami wykonuje wymaz i posiew z gardła i migdałków, w ten sposób dobiera antybiotyk.
LECZENIE: poprawa następuje zwykle po 3-4 dniach od zażycia antybiotyku, wyleczenie po 10 dniach.
RYZYKO ZACHOROWANIA: głównie dzieci, rzadziej dorośli.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)