• sobota, 21 luty 2015 17:22

Cichy zabójca kości

Cichy zabójca kości
Cichy zabójca kości © © archiwum

Osteoporoza latami nie daje żadnych objawów. Niespodziewanie ujawnia się przy złamaniu, które się przydarza bez uzasadnionej przyczyny.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przy osteoporozie kości przypominają rzeszoto, stąd inna nazwa tej choroby – rzeszotowienie kości. Choroba ta znacznie zmniejsza zawartość składników mineralnych w kościach, które stają się dziurawe. Czynnikiem zachorowania jest głównie wiek i płeć. Po ukończeniu 45 lat masa i gęstość kobiecych kości maleją. Dwa lata przed menopauzą panie tracą w ciągu roku około 2 proc. kości! W ich organizmach spada poziom estrogenów, chroniących przed tą chorobą. Dlatego w pierwszej dekadzie po menopauzie bardzo często zdarzają się złamania kości bez wyraźnego powodu. Schorzenie to dotyka również mężczyzn po 70. roku życia.

WDOWI GARB
Czynnikami sprzyjającymi zachorowaniu jest palenie papierosów, brak ruchu, dieta uboga w wapń, drobnokoścista budowa ciała, choroby tarczycy, nerek, zażywanie niektórych leków, np. sterydów.

OBJAWY CHARAKTERYSTYCZNE DLA OSTEOPOROZY TO:
- bóle w okolicy krzyża,
- złamania kości, najczęściej nadgarstka, kości udowej, barku,
- zmiana sylwetki (obniżenie wzrostu i deformacja zwana popularnie wdowim garbem).

SKUTECZNE LECZENIE
Choroby leczy się farmakologicznie, leki po postawieniu diagnozy przyjmuje się do końca życia. Są to preparaty powstrzymujące niszczenie kości, pobudzające ich uwapnienie i zwiększenie gęstości.
Można wiele zrobić, aby zapobiec tej chorobie. Odpowiednio się odżywiać, dużo się ruszać, zachowywać prawidłową postawę podczas chodzenia i siedzenia. Nie garbić się. Warto korzystać ze słońca. Dlaczego? Promieniowanie słoneczne jest niezbędne do produkcji przez organizm witaminy D, która z kolei jest potrzebna do wchłaniania się jelit wapnia. Nie wolno lekceważyć też nawet drobnych uszkodzeń kości, zwichnięć czy skręceń. Uwaga! Złamanie może pojawić się nawet przy kichnięciu czy wchodzeniu po schodach.

DIETA DLA KOŚCI
Do codziennego jadłospisu wprowadź dużo warzyw i owoców bogatych w witaminę C. Jedz produkty zawierających dużo karotenoidów (pomarańcze i ciemnozielone warzywa) oraz wapnia (mleko, twarde sery, sardynki z puszki, fasolę). Ogranicz spożycie kawy do 1 filiżanki dziennie.

WAŻNE BADANIE
Stan kośćca możesz sprawdzić, wykonują densytometrię. To szybkie i proste badanie ocenia gęstość kości, stopień ubytku masy kostnej. Im wyższa zawartość związków mineralnych, tym twoje kości są gęstsze i mniej podatne na złamania.
Dzięki wynikom densytometrii lekarz ocenia, czy znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę. Najczęściej bada się odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjkę kości udowej, kości nadgarstka i przedramienia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)