• niedziela, 22 marzec 2015 11:20

Gdy boli głowa

Tych dolegliwości nie wolno lekceważyć!
Tych dolegliwości nie wolno lekceważyć! Tych dolegliwości nie wolno lekceważyć! © © archiwum

Ból głowy to dolegliwość, którą zna chyba każdy z nas. Czasem delikatnie ćmi, innym razem dosłownie rozrywa skronie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Podpowiadamy, co mogą sygnalizować pewne objawy.

MIGRENA – jej zwiastun może być silny, pulsujący ból, zwykle obejmujący pół głowy, ale też może promieniować na całą. Mogą mu towarzyszyć nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na światło i dźwięk. Może trwać od kilu do kilkunastu godzin, ale może utrzymywać się też dłużej. Niekiedy ból bywa poprzedzany tzw. aurą. Pojawiają się: zaburzenia smaku i zapachy, zaburzenia wzrokowe, np. mroczki, błyski.

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE – jest również przyczyną bólu głowy. Występuje szczególnie wtedy, gdy ciśnienie rośnie. Boli tył głowy najczęściej w okolicach potylicy. Pojawia się zwykle rano, po przebudzeniu. Towarzyszy mu dzwonienie lub szum w uszach.

ZAPALENIE ZATOK – czujemy silny, tępy ucisk głównie w okolicach nosa, policzków, czoła. Ból nasila się zwłaszcza przy pochylaniu głowy. Zazwyczaj bólowi towarzyszy katar (gęsty, ropny), stan podgorączkowy lub gorączka.

BÓL NAPIĘCIOWY – z reguły nie jest silny, ale uporczywy. Ma się wrażenie, że głowa ściska obręcz. Czujemy ucisk w okolicach czoła, skroni aż po tył głowy. Ból może trwać od pół godziny do nawet kilku tygodni. Przyczyną jest stres, zmęczenie, przepracowanie, niedospanie, nadużycie alkoholu, ale też napięcie mięśni szyi i karku będące skutkiem długiego siedzenia, zwłaszcza w jedenej pozycji.

SLASTEROWY BÓL GŁOWY – charakteryzuje się nagłym bólem w okolicach oka. Zwykle towarzyszy mu łzawienie i zaczerwienie oczu, karat, pocenie twarzy. Napad bólu może trwać od kilku minut do 2 godzin i powtarzać się kilka razy w ciągu dnia. Ten rodzaj bólu występuje częściej u mężczyzn.

ZWYRODNIENE KRĘGOSŁUPA – ból atakujący tył głowy, tylną część szyi aż po barki może pochodzić od kręgosłupa. Zazwyczaj występuje jednostronnie. Mogą mu towarzyszyć zawroty głowy, nudności. Ból ten może nasilać się przy każdym ruchu.

KIEDY DO LEKARZA
– jeśli odczuwany ból jest dla nas nowy,
– gdy ból narasta szybko i gwałtownie,
– długo się utrzymuje,
– gdy wystąpiła sztywność karku (nie możesz dotknąć brodą klatki piersiowej),
– gdy towarzyszą mu: zaburzenia widzenia i równowagi, wymioty, drgawki, bezwład kończyn,
– gdy jednocześnie wystąpi wysoka gorączka lub ból oka,
– jeśli nie pomaga zwykła tabletka.

UWAGA!
Bóle głowy mogą się nasilać po przedawkowaniu leków przeciwbólowych. Nie przyjmujemy kilku leków jednocześnie. Jeżeli ból nie moja po zażyciu jednej tabletki, po następną można sięgnąć godzinę później.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.