• środa, 05 grudzień 2018 11:02

Początek i oczekiwanie

Początek i oczekiwanie
Początek i oczekiwanie © archiwum

Przed świtem lub o zmierzchu wędrują ulicami polskich miast i wsi dzieci niosące zapalone lampiony. Czasami, zachodnim zwyczajem w oknach domów migocą świeczniki, na stołach z czterema świecami, w drzwiach pojawiają się zielone wieńce. Nastał czas adwentu. Co on oznacza?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Początek adwentu to równocześnie rozpoczęcie roku liturgicznego w kościele katolickim oraz okresu obrzędowego (przedgrodzie, czterdziestnica) na pamiątkę obowiązującego dawniej 40-dniowoego postu (od dnia św. Marcina). Czas coraz krótszych dni, pozornie martwej przyrody, ale i symboliki światła oraz związanego z nim życia.

W starożytności słowo „adventus” oznaczało uroczyste wejście władcy w granice swych posiadłości i odnoszono je zarówno do przyjścia Chrystusa jako Dzieciątka, jak i Sędziego na końcu świata. Od VIII wieku w obrzędowości adwentowej pojawiły się elementy pokuty i postu. W XIX wieku sam post był niezwykle surowy – tak pisał etnograf Oskar Kolberg – „(…) prócz piątków i sobót wstrzymanie się” od pokarmu mięsnego, niekiedy maślanego, (…) a nade wszystko w przypadające w adwencie suche dni (…)”.

Polskim zwyczajem adwentowym jest odprawianie o świcie mszy św. wotywnej zwanej roratami (od słów pieśni „spuśćcie rosę, niebiosa – Rorate weli). Według XVIII-wiecznego opisu w czasie rorat król sam osadzał zapaloną świecę w najwyższym lichtarzu siedmioramiennego świecznika, mówiąc: „Gotów jest na Sąd Boży”. Następnie świece zapalili: prymas, senator, ziemianin, rycerz, mieszczanin i chłop, powtarzając słowa króla. Obecnie zapala się przy ołtarzu wyższą od innych i przybraną białą wstęgą świecę, która symbolizuje Matkę Bożą, ponieważ ona – tak jak jutrzenka – poprzedza światło słoneczne, czyli narodziny Chrystusa „światłości światła”.

Wieniec adwentowy pochodzi z niemieckiego obszaru językowego, gdzie rozpowszechnił się przed I wojną światową. Jego kolisty kształt symbolizuje nieskończoność, połączenie końca z nowym początkiem, a więc trwanie życia mimo pozornej śmierci natury. Tę symbolikę podkreśla blask świec i ich czerwony kolor.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.