• środa, 04 listopad 2020 09:20

Ból zamiast przyjemności

Ból zamiast przyjemności
Ból zamiast przyjemności © archiwum

Wiele kobiet doświadcza bólu w trakcie stosunku. Dlatego akt, który powinien przynosić czystą radość, bywa udręką. Z czego wynika ten problem?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ból odczuwalny w trakcie stosunku może mieć kilka różnych przyczyn. Najbardziej prawdopodobną, bo występującą najczęściej, jest suchość pochwy. Ta z kolei może wynikać po prostu ze zbyt krótkiej gry wstępnej. Jeśli nawilżenie pochwy w trakcie penetracji jest zbyt małe, stosunek jest bolesny.

Kolejną przyczyną bólu odczuwalnego w czasie stosunku może być nieprawidłowa higiena okolic intymnych, np. wysuszającymi mydłami antybakteryjnymi. Ból, o którym mowa, jest także problemem kobiet cierpiących na infekcję intymne, zaburzenia hormonalne i inne choroby, np. na depresję.

Powodem suchości bywa też silny lub długotrwały stres. Napięcie psychiczne oraz problemy emocjonalne bezpośrednio wpływają u kobiet na libido. Suchość śluzówki pochwy potrafią powodować niektóre leki. Są to zwykle te same medykamenty, które wywołują suchość śluzówek w jamie ustnej i nosie. Należą do nich leki odwadniające, antyalergiczne, antycholinergiczne leki stosowane w leczeniu astmy, chorobach płuc i nietrzymania moczu, leki stosowane w leczeniu trądziku oraz leki antydepresyjne i stosowane w leczeniu padaczki.

Ból odczuwany przy stosunku może być też objawem poważnej dolegliwości zdrowotnej, jaką jest endometrioza, dlatego nie można go bagatelizować.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.