• poniedziałek, 27 luty 2017 10:40

Koniec terminówek

Koniec terminówek
Koniec terminówek © archiwum

Nowe przepisy w Kodeksie Pracy zmienią zasady zawierania i rozwiązywania umów na czas określony. Wyeliminuje to nadużycia oraz da stabilniejsze zatrudnienie.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wchodząca właśnie w życie nowelizacja Kodeksu Pracy oraz niektórych innych ustaw przybliży polskie prawo do europejskich standardów.

LIMITY NA UMOWY TERMINOWE
Od 22 lutego 2016 r. okres zatrudnienia na podstawie umowy terminowej nie będzie mógł przekroczyć 3 lat (czyli maksymalnie 3 miesięcy umowy na okres próbny plus maksymalnie 33 miesięcy umowy na czas określony). Dotychczasowe przepisy nie przewidywały tego rodzaju limitów, co oznacza, że umowa terminowa mogła trwać nawet wiele lat. Pracodawca nie będzie miał również możliwości zawarcia z danym pracownikiem więcej niż trzech umów terminowych z rzędu. Po ich wygaśnięciu , czwarta umowa automatycznie przekształci się w umowę na czas nieokreślony, bez względu na czas, jaki upłynie pomiędzy kolejnymi umowami. Wyjątek będą stanowić m.in. umowy na czas zastępstwa nieobecnego pracownika, umowy o pracę o charakterze sezonowym, a także umowy zawarte ze względu na obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy.

OKRES WYPOWIEDZEŃ
Kolejną istotną zmianę będzie możliwość wypowiedzenia każdej umowy terminowej, bez względu na czas, na jaki została zawarta. Co więcej – nastąpi zrównanie okresów wypowiedzeń umów na czas określony i nieokreślony. Okres wypowiedzenia będzie wynosił od dwóch tygodni do trzech miesięcy – w zależności od stażu pracy w danej firmie. Jeżeli pracownik przepracuje: mniej niż 6 miesięcy. Będzie miał dwutygodniowy okres wypowiedzenia, od 6 miesięcy do 3 lat – będzie miał miesięczny okres wypowiedzenia, co najmniej 3 lata – będzie miał trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Dotychczas standardowa umowa o pracę na okres określony mogła być wypowiedz ona wtedy, gdy została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy i zawierała zapis na ten temat. Wówczas okres wypowiedzenia wynosił 2 tygodnie.

PONOWNY OKRES PRÓBNY
Pracodawca będzie mógł zatrudnić pracownika ponownie na okres próbny, pod warunkiem, że będzie wykonywał on inny niż dotychczas rodzaj pracy. W przypadku pracy na tym samym stanowisku – będzie to możliwe dopiero po upływie co najmniej trzech lat od momentu rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Nowe przepisy uregulowały również kwestię zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Wcześniej nie było zapisu na ten temat w polskim prawie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.