• piątek, 27 kwiecień 2018 12:19

Czego nie wolno na chorobowym

Czego nie wolno na chorobowym
Czego nie wolno na chorobowym © archiwum

Zwolenie lekarskie jest po to, by chory człowieka doszedł do siebie. Oznacza to, że istnieje szereg ograniczeń dotyczących tego, jak zwolnienie ma być wykorzystywane.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wiele osób sądzi, że skoro lekarz napisał: chory może chodzić, oznacza to, że walno robić wszystko, a do pracy przychodzić nie trzeba. Nic bardziej błędnego. Jeśli ZUS skontroluje takiego chorego i nie zastanie go w domu, na pewno zainteresuje tym, gdzie się podziewał i co robił. Lepiej, by się nie okazało, że poszedł sobie do kina albo wybrał się na wielkie zakupy (co innego, gdy człowiek wyszedł, by kupić pieczywo czy inne podstawowe artykuły spożywcze). Zapis: chory może chodzić oznacza, że nie musi cały czas leżeć w łóżku, ale nic więcej. Może na przykład opuścić mieszkanie, by iść na zastrzyk czy na kontrolę lekarską. I tyle. O wyjeździe za graniczną wycieczką lepiej nawet nie myśleć. Oczywiście jeśli lekarz zlecił leżenie, kontrola powinna zastać chorego w pościeli, ewentualnie przygotowującego sobie posiłek, a nie na przykład w ogrodzie przy pieleniu grządki.

O TYM PAMIĘTAJ
NIE PRACUJ. Niezależnie od tego, jakie są zalecenie doktora, nie można w czasie zwolnienia wykonywać żadnej pracy zarobkowej.
ZWOLNIENIE. Trzeba je dostarczyć do firmy, w której się pracuje, w ciągu 7 dni od daty wystawienia (można je wysłać pocztą). Ten, kto się spóźni, będzie miał obniżony zasiłek chorobowy aż o 25 procent,
JAK DŁUGO. Na zwolnieniu można być 182 dni. Okres ten wydłuża do 227 dni, kiedy chodzi o kobietę w ciąży albo chorego na gruźlicę. Jeśli po tym okresie człowiek nadal niedomaga, dostaje świadczenie rehabilitacyjne.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)