Obszary chronione
Każdy chyba słyszał o parkach narodowych, takich jak najbardziej znany w Polsce Białowieski Pak Narodowy, czy najstarszy na świecie amerykański Yellowstone. Ale czy wiemy, jaki, wcale nie mniej ważne, formy ochrony przyrody znajdują się na terenie okolicznych lasów i nie tylko? Ile czasu i energii poświęcają leśnicy, dbając o te cenne pod względem przyrodniczym i kulturowym miejsca?
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe wyróżniamy wiele form ochrony przyrody (m.in. rezerwaty, pomniki przyrody, strefy ochronne, ochrona gatunkowa roślin i zwierząt). Na te pierwsze przypada w Polsce około 170 tys. ha, z czego prawie 2/3 znajduje się na terenach leśnych. Poza rezerwatami w lasach znajduje się również ponad 11 tys. pomników przyrody i blisko 4 tys. stref ochronnych gatunków chronionych, z czego więcej niż 2/3 to strefy ochronne ostoi ptaków! A to jeszcze nie wszystko.
W całej Polsce leśnicy prowadzą wiele programów związanych z zachowaniem różnorodności biologicznej i odtwarzaniem zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. To nie tylko ochrona żubra, to również czynna ochrona cietrzewia, budowa gniazd dla rybołowów czy program zachowania jodły w Sudetach Zachodnich. Tworzone są również inne jednostki, ośrodki rehabilitacji zwierzyny, arboreta oraz ogrody botaniczne. Wspomagają one działalność leśników w zakresie ochrony przyrody, ale są to również świetne miejsca na wycieczkę.
Jeszcze inną formą ochrony przyrody, która często nakłada się z wymienionymi wcześniej, są obszary ochrony w ramach sieci Natura 2000. Występują one w całej Unii Europejskiej, obejmując ochroną cenne i zagrożone siedliska przyrodnicze oraz gatunki. W Polsce obszary te obejmują 1/5 powierzchni kraju, a 40% z nich znajduje się na Terebach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
Na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn również znajdziemy cenne miejsca i gatunki objęte ochroną w różnych formach. Pierwszą z nich są rezerwaty przyrody, których na naszym obszarze mamy sześć. Skupiają się one na ochronie roślin i ich zbiorowisk, poprzez torfowiska, aż do ponad 250-letnich dąbrów. Przy niektórych z nich możemy znaleźć zagospodarowane turystyczne, jak wieża obserwacyjna czy ścieżka edukacyjna.
Kolejną formą ochrony na naszym terenie są pomniki przyrody. Jest ich ponad dwadzieścia, a wśród nich piękne dębowe aleje czy tzw. Diabelski Kamień. Ważne, by podczas odwiedzania tak cennych miejsc przestrzegać obowiązujących zasad: zachowywać się cicho, zabierać swoje śmieci ze sobą, nie niszczyć przyrody ani obiektów turystycznych i stosować się do obowiązujących zakazów wstępu (mają one na celu ochronę przyrody w tym wyjątkowym miejscu). Na naszym terenie nakładają się z innymi formami ochrony również obszary chronionego krajobrazu oraz obszary sieci Natura 2000.
Trzeba podkreślić, że na terenach objętych ochroną zabiegi gospodarcze nie są prowadzone lub są ograniczone, ale wtedy ich zakres i termin wykonania są ściśle podporządkowane celom ochronnym. Leśnicy dbają także o miejsce kultu i obiekty historyczne, znajdujące się na zarządzanym przez nich terenie. Pilnują porządku wokół nich, ale również wykonują różnego typu konserwacje, jeśli to konieczne, we współpracy z konserwatorem zabytków. Z inicjatywy leśników odnowiona została niezliczona ilość zapomnianych krzyży, kapliczek, pomników czy grobów ukrytych w leśnych odstępach.
Więcej informacji na temat obszarów chronionych, znajdujących się na naszym terenie, można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Krotoszyn oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.