• Powiat krotoszyński

Naszych lasów przybywa, mamy bogate zasoby drewnaTo jak to w końcu jest z lasami? Niejedna osoba może zadać sobie takie pytanie, bowiem media często alarmują, że lasy w Polsce znikają, przedstawiać leśników w niekorzystnym świetle.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Chyba najlepszym dowodem na to, jak jest naprawdę są wiarygodne dane pochodzące z Wielkopolskiej Inwentaryzacji Stanu Lasu (WISL)/ Z artykułu o WISL, który publikujemy poniżej, wiemy, jak ogólnie mają się polskie lasy. A jak to wygląda lokalnie? Czy tendencja jest taka sama? A może w naszej okolicy lasów ubywa?

Oczywiście, że nie! Danych dla potrzeb lokalnych dostarcza Plan Urządzenia Lasu (PUL), tworzony co 10 lat dla każdego nadleśnictwa. Dla leśników jest to najważniejszy dokument, opisujący każdy fragment lasu, a także zabiegi, jakie trzeba w nim przeprowadzić.

Przygotowują go wyspecjalizowane jednostki zewnętrzne, najczęściej Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Każdy PUL jest zatwierdzany przez ministra środowiska. Analizując takie plany dla Nadleśnictwa Krotoszyn dowiadujemy się m.in., że w ciągu ostatnich dwudziestu lat przybyło nam 100 ha powierzchni leśnej.

Nasze drzewostany starzeją się, ich średni wiek to 80 lat, a prawie 1/3 drzew w naszych lasach ma ponad 100 lat! Lasy z terenu Nadleśnictwa Krotoszyn w ponad połowie składają się z gatunków liściastych. Ich słabością stale rośnie m.in. dlatego, że nigdy nie pozyskujemy więcej drewna niż tyle, ile drzewa są w stanie wyprodukować w ciągu roku. W naszych lasach nie brakuje również drewna martwego – jest go prawie 90 tys. m3!

Dane świadczą więc o tym, że w Nadleśnictwie Krotoszyn także jest dobrze. Nie zabraknie zatem u nas terenów do wypoczynku czy grzybiarskich podbojów. Jednocześnie zapewnione są stałe dostawy drewna na rynek.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)