• piątek, 14 sierpień 2020 07:56

Jak rozpoznać zakrzepicę

Jak rozpoznać zakrzepicę
Jak rozpoznać zakrzepicę © archiwum

Dostępna choroba żył, czyli zakrzepica, często przez lekarzy nazywana jest cichym zabójcą.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zakrzepica żył głębokich powstaje, gdy we krwi tworzą się skrzypy, a te z czasem zaczynają przylegać do naczynia krwionośnego. Mogą powstawać na skutek zaburzeń krzepliwości krwi albo w wyniku uszkodzenia naczynia krwionośnego. Skrzepy mogą doprowadzić do całkowitego zamknięcia naczynia krwionośnego, a to może doprowadzić do upośledzenia funkcji całego ciała. Zdarza się też, że jest to objaw zatrucia organizmu toksynami i mikroorganizmami niszczącymi ścianki naczyń krwionośnych. Zakrzepica może się pojawić również w przebiegu innych poważnych schorzeń, jak nowotwory czy zapalenie płuc.

Pierwsze widoczne objawy zakrzepicy to opuchnięte nogi, poszerzone naczynia krwionośnie, zaczerwienienie i ból w miejscu obrzęku lub asymetria nóg – jedna jest szersza Nie wolno też lekceważyć problemów z oddychaniem czy bólu w klatce piersiowej.

Po odpowiednich badaniach lekarz stwierdza stopień zaawansowania choroby. Celem powrotu do zdrowia jest przywrócenie prawidłowej krzepliwości krwi. Leki obniżające poziom krzepliwości krwi są dożylne lub podskórne. Podczas powrotu do zdrowia trzeba pamiętać o ruchu i nie doprowadzić do sytuacji, gdy „mrowi” w nogach, podczas zakładania nogi na nogę.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.