• piątek, 25 wrzesień 2020 09:54

Zatkane ucho. Co robić

Zatkane ucho. Co robić
Zatkane ucho. Co robić © archiwum

Higiena uszu jest niezwykle ważna dla zdrowia osób starszych, zwłaszcza jeśli noszą aparat słuchowy. Znajdująca się w uszach woskowina może spowodować zatkanie kanału słuchowego lub uszkodzenie aparatu słuchowego.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Zadaniem woskowiny jest ochrona przewodu słuchowego przed grzybami, bakteriami i pyłami. Zanieczyszczenia są usuwane wraz z woskowiną na zewnątrz ucha. Może się zdarzyć, że w kanale powstaje czop woskowinowy i zaczynamy gorzej słyszeć.

OBJAWY ZATKANIA UCHA
Jeśli od pewnego czasu nie dosłyszysz, szumi ci w uszach, odczuwasz świąd lub ból ucha – to może być sprawka woskowiny. Dzieje się tak z powodu jej nadmiernego nagromadzenie i stwardnienia. Wśród innych objawów pacjenci zgłaszają kaszel i zawroty głowy.

POMOC W WARUNKACH DOMOWYCH
Jeśli objawy zatkania ucha czopem woskowinowym nie są szczególnie uciążliwe, możemy spróbować poradzić sobie z problemami sami. Pamiętajmy, że chcąc się pozbyć woskowiny, nie należy używać patyczków do uszu! Taki zabieg upycha ją jeszcze głębiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie sprayu do ucha, który ma w składzie olejek z drzewa herbacianego i oliwę z oliwek. Olejek herbaciany zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów, a oliwa zmiękcza woskowinę, dzięki czemu łatwiej ją usunąć z kanału słuchowego.

KIEDY DO LEKARZA
Osoby, u których w przeszłości usuwany był czop woskowinowy, mogą używać środków do higieny uszu profilaktycznie. Jeśli jednak zaobserwujemy nieprawidłowe działanie aparatu słuchowego, a do tego pojawi się ból brzucha, nie czekajmy. Wówczas należy zgłosić się do otolaryngologa.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under