Zatkane ucho. Co robić
Higiena uszu jest niezwykle ważna dla zdrowia osób starszych, zwłaszcza jeśli noszą aparat słuchowy. Znajdująca się w uszach woskowina może spowodować zatkanie kanału słuchowego lub uszkodzenie aparatu słuchowego.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Zadaniem woskowiny jest ochrona przewodu słuchowego przed grzybami, bakteriami i pyłami. Zanieczyszczenia są usuwane wraz z woskowiną na zewnątrz ucha. Może się zdarzyć, że w kanale powstaje czop woskowinowy i zaczynamy gorzej słyszeć.
OBJAWY ZATKANIA UCHA
Jeśli od pewnego czasu nie dosłyszysz, szumi ci w uszach, odczuwasz świąd lub ból ucha – to może być sprawka woskowiny. Dzieje się tak z powodu jej nadmiernego nagromadzenie i stwardnienia. Wśród innych objawów pacjenci zgłaszają kaszel i zawroty głowy.
POMOC W WARUNKACH DOMOWYCH
Jeśli objawy zatkania ucha czopem woskowinowym nie są szczególnie uciążliwe, możemy spróbować poradzić sobie z problemami sami. Pamiętajmy, że chcąc się pozbyć woskowiny, nie należy używać patyczków do uszu! Taki zabieg upycha ją jeszcze głębiej. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie sprayu do ucha, który ma w składzie olejek z drzewa herbacianego i oliwę z oliwek. Olejek herbaciany zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów, a oliwa zmiękcza woskowinę, dzięki czemu łatwiej ją usunąć z kanału słuchowego.
KIEDY DO LEKARZA
Osoby, u których w przeszłości usuwany był czop woskowinowy, mogą używać środków do higieny uszu profilaktycznie. Jeśli jednak zaobserwujemy nieprawidłowe działanie aparatu słuchowego, a do tego pojawi się ból brzucha, nie czekajmy. Wówczas należy zgłosić się do otolaryngologa.