• piątek, 25 grudzień 2020 09:28

Gdy ość stanie w gardle

Gdy ość stanie w gardle
Gdy ość stanie w gardle © archiwum

Choinka, 12 tradycyjnych potraw na Wigilię, a wśród nich… ryby. Jeśli ich ość utknie w gardle, nawet najpiękniejsza kolacja straci urok. Mała rybia kość nie tylko powoduje ból i dyskomfort, ale może także okazać się niebezpieczna. Co robić, gdy ość stanie w gardle?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Po pierwsze nie wpadaj w panikę. Spróbuj ja wyjąć, najlepiej weź długą pęsetę i poproś kogoś o pomoc. Trzeba dobrze oświetlić gardło, lampą albo latarką, zlokalizować ość, chwycić ją pęsetą i delikatnie wyciągnąć. Jeśli się nie uda, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarza, najlepiej na oddziale laryngologicznym lub na pogotowiu.

Uwaga! Aby uniknąć „prezentu” w postaci wizyt u lekarza, dokładnie sprawdzaj każdy kawałek ryby, który wkładasz do ust.

TEGO NIE RÓB!
Gdy ość wbije się nam w gardło, nie stosuj babcinych metod i nie zagrywaj jej chlebem. Gryzienie i połykanie powoduje zaciskanie się mięśni gardła, co może przyczynić się do wbicia się ości jeszcze głębiej. Jedzenie może też przesuwać ość do przełyku, co jest niebezpieczne.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.