• wtorek, 22 wrzesień 2020 06:04

Chandra – jak sobie z nią poradzić?

Chandra – jak sobie z nią poradzić?
Chandra – jak sobie z nią poradzić? © archiwum

Słoneczne ciepły dni zaczynają ustępować jesiennej pogodzie. Skutkować może to pogorszeniem nastroju i spadkiem energii. Jak sobie z tym poradzić?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jesienna chandra może być pierwszym krokiem w kierunku depresji. Jest ona stanem przygnębienia, któremu towarzyszą zły humor i ogólna niechęć do jakichkolwiek aktywności. Bardzo często jesteśmy też senni i znudzeni. Jesienna chandra jest tylko okresem przejściowym, dlatego bardzo ważne jest zauważenie sygnałów wysyłanych przez organizm i próbowanie zminimalizowania sezonowych wahań emocji. Jesienią nawa psychika jest to czas gromadzenia energii i powolnego przygotowywania się do zimy.

W okresie jesiennym możemy zaobserwować zmiany w poziomie hormonów. Skutkiem tego jest właśnie pogorszenie samopoczucia i brak niechęci do wszelkich działań. Niewystarczająca ilość słońca powoduje, że w naszym organizmie podnosi się poziom melatoniny, która jest jedną z przyczyn złego nastroju i braku energii. Nadwyżka melatoniny sprawia, że czujemy się ospali, znudzeni, wręcz apatyczni. Niemalże do zera spada w nas poziom motywacji do podejmowania wszelkich działań. Zaczynamy też zdecydowanie pesymistycznej patrzeć w przyszłość. Jeśli widzimy podobne objawy u siebie, powinniśmy jak najszybciej robić wszystko, aby zwiększyć swoje siły witalne.

Najlepszym sposobem na jesienną chandrę okazują się małe przyjemności. Organizm potrzebuje wtedy bardziej rozgrzewających potraw. Wskazane jest spożywanie 2-3 ciepłych posiłków w ciągu dnia. Kluczowe w utrzymaniu  dobrego samopoczucia jest także picie dużej ilości płynów, minimum dwa litry na dobę. Zwalczyć jesienną chandrę pomogą również zdrowe, słodkie, przekąski. Bakalie, olej kokosowy, kakao i miód to produkty, które poprawią nasz nastrój. Zdrowe nawyki żywieniowe na pewno zaprocentują przy zwalczaniu jesiennej przypadłości.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.