• sobota, 19 maj 2018 10:40

Wrzody dokuczają na wiosnę

Wrzody dokuczają na wiosnę
Wrzody dokuczają na wiosnę © archwium

To właśnie teraz bakteria Helicobacter pylori rozmnaża się w żołądku i dwunastnicy najszybciej. Stąd to nasilenie objawów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W chorobie wrzodowej żołądka ból brzucha pojawia się około pół godziny po posiłku. Gdy budzi w nocy lub nad ranem, wskazuje na wrzody dwunastnicy. Wrzodom żołądka mogą towarzyszyć wzdęcia, odbijanie, nudności, wymioty. Dwunastnicy – nieprzyjemne uczucie „ssania”. Nieleczone wrzody mogą doprowadzić do poważnych powikłań, np. perforacji ściany żołądka. Dlatego gdy podejrzewasz u siebie chorobę wrzodową, zgłoś się do lekarza. Jeśli przyczyną wrzodów okaże się bakteria, pomoże kuracja antybiotykowa. Jak ją wspomóc?

ZADBAJ O DIETĘ
Aby ból tak nie dokuczał, jedz mało i często – co 3 godziny. Taki rytm umożliwia szybkie opóźnienia żołądka z treści pokarmowych, a wtedy wrzody szybciej się zagoją. Twoje posiłki powinny być lekkostrawne i najlepiej półpłynne. Pomocne w złagodzeniu objawów będą: mleko, maślanka, kefir, zupy mleczne, twaróg, jajka na miękko. Pij rumiankową herbatę (nawet litr dziennie) i macerat z siemienia lnianego. Pomoże też napar z babki zwyczajnej i lukrecji. Unikaj posiłków gorących pikantnych, smażonych. Wyeliminuj ciężkostrawne produkty – wędzone ryby i mięsa, rośliny strączkowe, ciemne pieczywo. Unikaj mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Jeśli palisz, rozstań się z nałogiem – chorobę u osób palących leczy się trudniej i łatwiej o jej nawroty.

ZNAJDŹ CZAS NA RELAKS
Berwowe usposobienie i stresujący tryb żucia nie sprzyja leczeniu. Adrenalina powoduje bowiem wzrost napięcia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Zaburzony zostaje przepływ krwi w śluzówce przewodu pokarmowego, która staje się mniej odporna na Helicobacter pylori. Spacery, spokojne ćwiczenia, praca w ogrodzie czy odprężające kąpiele pomagają wyciszyć objawy wrzodowe.

SKĄD SIĘ BIORĄ?
Wrzody to ubytki lub nadżerki na błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Kiedyś za przyczynę ich powstawania uważano nadmiar enzymów trawiennych. 95 procentom wrzodów dwunastnicy i 75 proc. wrzodów żołądka winna jest Helicobacter pylori.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.