• sobota, 01 marzec 2014 01:03

Prawdy i mity na temat jajek

Prawdy i mity na temat jajek
Prawdy i mity na temat jajek © archiwum

To, że nie są bombą cholesterową, już wiemy. Ale w kwestii wielkanocnego dania obowiązkowego warto wyjaśnić inne wątpliwości.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Są ciężkostrawne, ale niezbyt kaloryczne. Niektórzy zaliczają je do nabiału, a to zamiennik mięsa.

OSOBY ZDROWE MOGĄ ZJEŚĆ 6 JAJEK TYGODNIOWO
PRAWDA Norma WHO przyjmuje nawet 1- jajek tygodniowo łącznie z tymi użytymi do makaronów, kotletów czy innych potraw. Ograniczenie to dotyczy żółtej, bo białka możemy jeść bez limitów. Osoby, które mają zaburzenia lipidowe, czyli cierpiące m.in. na choroby układu krążenia mogą sobie pozwolić na 4 jajka tygodniowo.

TE W CIEMNYCH SKORUPKACH MAJĄ WIĘCEJ WARTOŚCI ODŻWYCZYCH NIŻ BIAŁE
MIT Kolor skorupki nie ma żadnego znaczenia dla wartości odżywczych. To jest zwiażane z kolorem upieczenia kury. Nie trzeba też sugerować się kolorem żółtka – jego pomarańczowa barwa to często efekt barwników dodawanych do pasz. Poza tym zimą kolor żółtka naturalnie blednie.

JAJKA ZAKWASZAJĄ ORGANIZM
PRAWDA To dlatego, że zawierają dużo siarki. A gdy organizm jest zakwaszany, jesteśmy bardziej narażeni na infekcje, kłopoty ze snem, mamy problemy trawienne… Dlatego warto je łączyć z zasadotwórczymi warzywami, np. szczypiorkiem,

DOSTARCZAJĄ WIĘCEJ BIAŁKA NIŻ MIĘSO
FAŁSZ Jajka odpowiadają jednej porcji ok. 150 g mięsa i nasz organizm doskonale przyswaja białko w takiej postaci. Ale nie jest go tu więcej niż w mięsie.

JAJKA CHRONIĄ WZROK I ZAPOBIEGAJĄ ROZWOJOWI ZAĆMY
PRAWDA Żółtko jest bogate w luteinę i zeaksantynę. Związku te obniżają ryzyko zachorowania na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under