• wtorek, 05 marzec 2013 11:38

Jak sobie radzić z alergią

Jak sobie radzić z alergią
Jak sobie radzić z alergią © archiwum

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest uczulony na pyłki, to wiesz, że teraz zaczyna się trudny okres. Co robić, by przetrwać to jak najmniej boleśnie?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Alergiczny katar, duszności, zapalenie spojówek, bóle głowy… Objawy uczulenia są różne, ale ulgę przynoszą pewne środki ostrożności.

UNIKAJ TEGO, CO MOŻE SIĘ PODRAŻNIŁO
Doświadczeni alergicy wiedzą, że warto śledzić komunikaty pyleń. To oczywiście jest pomocne wtedy, gdy wiesz, na co jest uczulony. Ale jeśli masz taką wiedzę, to nie planuj wycieczki w plener, gdy w powietrzu jest wysokie stężenie pyłków, które Ci szkodzą. Dla alergików szczególnie niebezpieczne są lasy liściaste i mieszane. W iglastych jest mniej pyłków, a ponadto znajdujące się tam w powietrzu olejki żywiczne łagodzą katar i ułatwiają oddychanie. Jeśli jednak byłeś na łące lub w lesie i źle się poczułeś, po powrocie do domu weź prysznic, by spłukać alergeny. Unikaj również deszczu, zwłaszcza jego pierwszych minut, bo wtedy wdychasz najwięcej pyłków. Alergia zaostrza się również w suchy, słoneczny dzień z wiaterkiem. Jeśli jednak przyczyną Twoich dolegliwości są roztocza kurzu, to z mieszkania pozbądź się najwięcej alergenów (np. dywany i zasłony). Zmieniaj często pościel ale nie wietrz jej na powietrzu. Chyba że chcesz pomrozić ją zimą – tak możesz.

CO PRZYNIESIE ULGĘ
Gdy dokucza Ci katar lub czujesz, że coś Cię uczuliło i masz duszności lub kaszel, przyjmij wapno. Jeśli objawy nie ustąpią, zgłoś się do lekarza. Na kaszel mogą być potrzebne leki rozszerzające oskrzela.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.