• wtorek, 17 czerwiec 2014 02:27

Gdy psycholog nie wystarcza

Gdy psycholog nie wystarcza
Gdy psycholog nie wystarcza © archiwum

Depresja, nerwica, a może po prostu chwilowy kryzys? Kiedy powinniśmy szukać pomocy u psychologa, a kiedy u psychiatry?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Mający objawy depresji – ciężkiego przygnębienia trwającego ponad tydzień, powinni bezwzględnie pójść do psychiatry. Przepisze on leki przeciwdepresyjne, a także zaleci psychoterapię. Z pójściem do psychiatry nie można zwlekać, także dlatego że z depresją po prostu nie można wytrzymać.

Żadne „branie się w garść” ani „pozytywne nastawienie” tu nie pomogą. Wielką trudność sprawia nie tylko praca, ale dosłownie każda czynność. Nerwica to nie to samo co bycie znerwicowanym. To zaburzenie psychiczne (lękowe), którego źródłem są nierozwiązane sprawy. Jej objawem jest niezrozumiały lęk przed pewnymi sytuacjami, niebędący wynikiem fobii. Zmaga się z nią 8 mln Polaków.

Często ma objawy fizyczne – bóle brzucha, ucisk w klatce piersiowej, migreny, wymioty – oraz psychiczne – niepokój, zaburzenia pamięci, koszmary, nadpobudliwość. Leczy ją psycholog psychoterapeuta, stopniowo ustalając źródło problemów. Kryzys to następstwo stresujących przejść, polegające na tym, że bardzo spada zdolność do radzenia sobie na co dzień. Kryzysu psychologicznego można doświadczyć np. w żałobie lub robiąc coś wbrew sobie.

Wtedy chwilowo tracimy sens życia i „nie ogarniamy” rzeczywistości. W cięższych przypadkach należy skonsultować się z psychologiem, w celu psychoedukacji, czyli wyjaśnienia, co i dlaczego się dzieje. W przezwyciężeniu depresji pomaga psychoterapia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under