• wtorek, 17 czerwiec 2014 00:35

Afty a ciało obce w jamie ustnej

Afty a ciało obce w jamie ustnej
Afty a ciało obce w jamie ustnej © archiwum

Trudno wskazać jedną przyczynę powstania aft. Niejednokrotnie tę bolesną i nieestetyczną dolegliwość łączy się z chorobami, osłabieniem odporności i niedoborami witamin i minerałów. Ale u niektórych osób afty pojawiają się regularnie. Dlaczego?

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Nawracające owrzodzenia w jamie ustnej mogą być spowodowane obecnością ciała obcego m.in. aparatu ortopedycznego lub protezy dentystycznej. Wystające elementy mogą podrażniać delikatną błonę śluzową jamy ustnej, a także dziąsła, wargi i język.

CZYM SĄ AFTY
Jeśli zobaczysz w jamie ustnej owrzodzenie, które będzie pokryte białym nalotem, z zaczerwienionymi brzegami – najpewniej będzie to afta. Jest ona efektem podrażnienia błony śluzowej. Choć dobrze wiemy, że afty nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, to ból i pieczenie powodują dyskomfort podczas mówienie i spożywania posiłków. Afty mogą być efektem nacisku, który wywierają niedopasowane protezy dentystyczne lub elementy aparatu ortopedycznego na okoliczne tkanki. Warto więc rozpocząć leczenie jak najszybciej, gdyż afty goja się stosunkowo długo – nawet przez kilka tygodni.

JAK LECZYĆ AFTY
Uszkodzenie błony śluzowej w jamie ustnej to zaproszenie dla bakterii, grzybów i wirusów. Dlatego też nawet drobne owrzodzenia należy zdezynfekować. Spytajmy w aptece o preparat, który nie tylko złagodzi nieprzyjemne objawy, ale też ochroni jamę ustną prze nawracaniem stanów zapalnych. Dobrze, aby zawierał fenokyetanol oraz okteniddyny dichlorowodore. Oprócz tego należy dbać o higienę jamy ustnej i jak najszybciej wyeliminować czynniki, które podrażniają śluzówkę.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under