W walce z endometriozą
Masz bolesne i obfite miesiączki, nie możesz zajść w ciąże, a podczas kontaktów intymnych odczuwasz ból? Możliwe, że cierpisz na endometriozę.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Do typowych objawów może dołączyć bolesne oddawanie moczu, bóle krzyża, bóle brzucha, wzdęcia i biegunki. Udowodniono, że endometroza ma związek z niepłodnością. Tę chorobę bada się już drugie stulecie, więc metody jej leczenia i diagnostyki są dość zaawansowane. Endometrioza to gruczolistość błony śluzowej macicy. To oznacza, że tanka typowa dla macicy znajduje się także w obrębie innych narządów.
Na endometriozę cierpi 6 – 15 proc. populacji młodych kobiet. Jest to choroba przewlekła, uzależniona od zmian hormonalnych, uwarunkowań genetycznych, a nawet środowiskowych. Endometriozę leczy się operacyjnie, m.in. usuwając blizny i zrosty tkanki w obrębie rozrodczego oraz charakterystyczne dla endometriozy torbiele.
Zdarza się także, że endometriozę diagnozuje się u kobiet, które nigdy nie miały jej objawów. To dlatego tę chorobę zwykle odkrywa się przypadkowo, np. w trakcie operacji związanych z innym schorzeniem albo podczas leczenia niepłodności.