Rzucenie palenia – poznaj skutki
Walka z uzależnieniem od nikotyny nigdy nie jest łatwa, zwłaszcza, gdy nałóg trwał wiele lat. Już po pierwszych dniach od ostatniego papierosa stan naszego zdrowia ulegnie zdecydowanej poprawie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Po 20 min od ostatniego papierosa uzależniony mózg produkuje kortyzol, który wzmaga czarnowidztwo i marazm. Produkcja hormonów szczęścia (dopaminy i endorfin) zatrzymuje się, ponieważ były palacz nie dostarczył nikotyny, która była bodźcem dom ich wytwarzania. Po dobie organizm zaczyna niszczyć zatruwający go dwutlenek węgla, a płuca zaczynają się oczyszczać, wtedy występuje tzw. kaszek palacza.
Po tygodniu rozdrażnienie przechodzi w obojętność, pojawiają się objawy jak przy depresji, a kaszel męczy przez kilka miesięcy. Naczynia krwionośne w mózgu, obkurczane dotąd przez nikotynę, rozkurczają się. Przepływa przez nie więcej krwi, która jest bardziej utleniona. Związane z tym wrażenie rozsadzania głowy trwa przez mniej więcej 2 tygodnie.
Po miesiącu odwyku wraca bystrość umysłu, wyostrzają się zmysły powonienia i smaku zwiększające apetyt. Nieprzyjemne objawy, łącznie z podjadaniem, znikają po 3 miesiącach, ale spustoszenie, które wywołała nikotyna, zwiększa ryzyko śmierci jeszcze przez 10 – 15 lat.