Jak leczyć afty?
Afty to nic innego jak boleni owrzodzenie w jamie ustnej pokryte białym nalotem. Zwykle taka rana ma zaczerwienione brzegi. Podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej często mają związek z noszeniem aparatu ortopedycznego lub protezy dentystycznej.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
U niektórych osób afty pojawią się regularnie. Przyczyną mogą być wystające elementy aparatu na zębach lub niedopasowana proteza, które podrażniają wewnętrzną stronę policzków, dziąsła, wargi, a także język.
MAŁE, LECZ BOLESNE
Afty to drobne rany na błonie śluzowej, które powodują ból, pieczenie i dyskomfort podczas jedzenia i mówienia. Zmiany te utrzymują się w jamie ustnej od 4 do 8 dni. Jeśli nawracają afty są skutkiem niedopasowanej protezy lub podrażniających śluzówkę, wystających elementów aparatu ortopedycznego, warto wrócić do gabinetu, by rozwiązać ten problem. Gojenie się rany przyspiesza stosowanie leku odkażającego.
WYLECZ TO
Nawet małe rany na błonie śluzowej jamy ustnej to ryzyko infekcji. W tym celu walkę z aftami należy uzupełnić o regularne stosowanie środka antyseptycznego. Warto spytać w aptece o lek, który zawiera w składzie oktenidyny dichlorowodorek oraz fenoksyetanol. Oktenidyna działa bakterio-, grzybo- i wirusobójcza, nie powoduje alergii i jest bezpieczna także dla dzieci. Jej działanie wspiera fenoksyetanol – naturalna substancja występująca m.in. w zielonej herbacie. Połączenie obu substancji czynnych działa odkażająco, przyspiesza gojenie się ran i łagodzi dolegliwości bólowe.