Im dalej w las, tym więcej atrakcji
Przed nami majówka – czas, gdy możemy odpocząć i cieszyć się rozbudową po zimie przyrodą. Ta zachęca, by wyjść z domu i korzystać z jej dobrodziejstw.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Dlatego też na terenie nadleśnictwa są aż 34 miejsca wypoczynku i postoju, które są wyposażone w niezbędną infrastrukturę. Największym zainteresowaniem cieszą się tak zwane „Grzybki”, które mogą wynająć zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. Każdy „Grzybek” jest zadaszony, jest w nim wyznaczone miejsce na ognisko, nad którym umieszczony jest ruchomy ruszt. Grzybki są także zaopatrzone w ławy i stoły, a ich ściany zdobią kolorowe tablice o tematyce przyrodniczej.
Duży nacisk leśnicy kładą także na edukację. Na terenie Szkółki Kuklinów w 2013 roku oddano do użytku salę edukacyjną, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Sala powstała przy współfinansowaniu WFOŚiGW w Poznaniu. Natomiast na terenie Leśnictwa Rochy znajduje się Ekologiczna Ścieżka Przyrodnicza o długości 4 280 m, która wiedzie przez dwa rezerwaty przyrody – „Mszar Bogdaniec” i „Baszków”. Turyści mogą korzystać także z platformy widokowej, z której roztacza się widok na torfowisko w rezerwacie „Mszar Bogdaniec”.
Nadleśnictwo Krotoszyn dba również o amatorów aktywnego wypoczynku, którzy mogą korzystać z czterech pieszych szlaków turystycznych i dwóch szlaków rowerowych. Tereny, przez które wiodą szlaki turystyczne, charakteryzują się bogatą florą i fauną. Na trasie znajdują się także ciekawe miejsca turystyczne – jak kurhany, pomniki przyrody, kapliczki i krzyże. Spacerując po lesie można więc nie tylko podziewać piękno okolicznej przyrody, ale także zobaczyć miejsca, w których rozegrały się ważne wydarzenia historyczne.
NAJCIEKAWSZE MIEJSCA W NADLEŚNICTWIE KROTOSZYN
Szaniec Powstańcy – w Leśnictwie Chachalnia. Kamienny kopiec usypany w miejscu zaciętych walk Powstańców Wielkopolskich nad Borownicą (1918-19 r.);
Studnia św. Marcina – w Leśnictwie Chachalnia. Legenda głosi, że przed wiekami w miejscu studni znajdowała się wieś z drewnianym kościołem. Na skutek klątwy wieś zapadła się pod ziemię, a w jej miejscu wytrysnęło źródełko, którego woda miała leczyć choroby oczu. Obok źródełka ludzie wybudowali kapliczkę.
Dąb Rozdrażewskich – znajduje się przy trasie Krotoszyn – Sulmierzyce. Miejsce, gdzie w czasie Potopu Szwedzkiego gromadzili się do walki okoliczni mieszkańcy pod dowództwem Jakuba Rozdrażewskiego.
„Brygida” – w Leśnictwie Lilia, przy Starym Kobylinie. Kamień upamiętniający rozstrzelanie przez Niemców trzech Polaków, byłych uczestników Powstania Wielkopolskiego.
Piramidy Krotoszyńskie (Smoszewskie) – w Leśnictwie Smoszew. Wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe. Największe z 37 kurhanów przekraczają średnicę 20 m i wysokość 2 m.
Krzyż wotywny i kurhan z tablicą „Twórców kultury Kobylina i okolic” w Leśnictwie Kuklinów, uroczysko Biała Róża – ufundowany po II wojnie światowej przez Stanisława Świderskiego w miejscu, gdzie został aresztowany przez Niemców. Po ocaleniu z więzienia w Rawiczu i po ciężkiej chorobie powstawiał krzyż w ramach podziękowania. Jego syn – ortopeda Gerwazy Świderski zainicjował w tym miejscu „Kurhan nad Odrą”, do którego kamienia dokładają okoliczni mieszkańcy i pacjenci doktora Świderskiego.