• wtorek, 31 październik 2017 10:45

Badania lekarskie pracowników

Badania lekarskie pracowników
Badania lekarskie pracowników © archiwum

Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oddział w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy. Prezentujemy zagadnienia związane z rozliczeniem czasu pracy pracowników.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych obowiązkom pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

BADANIA LEKARSKIE
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego bark przeciwwskazań do pracy określonym stanowisku.

1) Rodzaje badań profilaktycznych:
a) Badania wstępne. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1) Osoby przyjmowane do pracy;
2) Pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowisko pracy i inni pracownicy przenoszeni są na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowie lub warunki uciążliwe.

WYJĄTEK!
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
1) Przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) Przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych;
3) Przyjmowane do pracy, pozostające jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą, po spełnieniu przesłanek wynikających z pkt. 2.
Przesłanki zwalniające pracodawcę z obowiązku skierowania kandydata na przeciwnika z wstępnych badań lekarskich, zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywaniu działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014 r. poza. 1662), mają zastosowanie do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy po 1 kwietnia 2015 roku.

b) Badania okresowe
Badania te wykonywane są u wszystkich pracowników, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy i warunków pracy, w terminach wskazanych przez lekarza medycyny pracy.
Celem tych badań jest stwierdzenie braku przeciwwskazań do dalszej pracy na dotychczasowym stanowisku pracy.

c) Badania kontrolne
Badania te wykonywane są przed dopuszczeniem do pracy pracownika, który z powodu choroby przebywał na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni,
Celem tych badań jest ustalenie zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

WĄŻNE!
Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonania pracy w związku z przeprowadzonymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

d) Badania końcowe
Pracodawca zatrudniający pracowników na warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłokniających jest obowiązkowy zapewnić tym pracownikom okresowe badania lekarskie także:
1) po zaprzestaniu pracy w kontakcie z tymi substancjami, czynnikami lub pyłami;
2) po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli zainteresowana osoba zgłosi wniosek o objęcie takimi badaniami.
Zarówno badania wstępne, okresowe, kontrolne i końcowe przeprowadzane są na koszt pracodawcy.

OPRACOWAŁA:
Starszy specjalista
Luiza KOTOWSKA

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)