Udzielanie pierwszej pomocy
Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oddział w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy. Prezentujemy zagadnienia związane z rozliczeniem czasu pracy pracowników.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych obowiązkom pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w zakresie pierwszej pomocy?
Pracodawca jest obowiązany:
• zapewnić środki niezbędne do udzielaniu pierwszej pomocy do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacja pracowników,
• wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy i do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
• zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanym w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
Liczba wyznaczonych pracowników, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. Działania te powinny być dostosowywane do rodzaju i zakresie prowadzenia działalności, zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy.
W przypadku zatrudnienia przez pracodawcę, wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych działania w zakresie udzielania pierwszej pomocy, wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników, może wykonywać sam pracodawca.
Informacja o wyznaczonych pracownikach musi zawierać: ich imię i nazwisko, miejsce wykonywania pracy oraz numerem telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.
Ponadto pracodawca zobowiązany jest zapewni ość pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Dokonać tego należy w szczególności poprzez zapewnienie:
• punktów pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzieleniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpiecznych ze względu na ostre działanie toksyczne,
• apteczek w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
Każdorazowo ilość i usytuowanie punktów pierwszej pomocy i apteczek należy uzgodnić z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Lekarz bierze wówczas pod uwagę rodzaj i nasilenie występujących zagrożeń. Również w kwestii ich wyposażenia wymagane jest porozumienie się z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Dodatkowo w punktach pierwszej pomocy, jak i przy pateczkach, w widocznych miejscach trzeba wywiesić instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykaz przeszkolonych pracowników, wyznaczonych do udzielania tej pomocy.
Obsługa punktów i apteczek na każdej zmianie roboczej musi być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Obsługa punktów i apteczek na każdej zmianie roboczej musi być powierzona wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
OPRACOWAŁA:
Młodszy Inspektorat Pracy
Agnieszka MAMOT