Szkolenia okresowe
Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu oddział w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych obowiązkom pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – SZKOLENIE OKRESOWE
Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy obejmują:
a) szkolenie wstępne i
b) szkolenie okresowe.
W grudniowym artykule omówione zostało szkolenie wstępne. Dziś czas na szkolenie okresowe.
Celem szkolenia okresowego jest aktualizacja i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku. Szkolenie okresowe osób będących pracodawcami oraz innych osób kierujących pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści; a także pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji; pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby; oraz pracownicy administracyjno-biurowi i inni których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy powinno być przeprowadzane nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Ze szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:
1) przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego;
2) odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
WAŻNE!
Szkolenia odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. W przypadku przekroczenia na skutek udziału w szkoleniach norm czasu pracy – pracownikowi przysługuje wynagrodzenie ze stosownym dodatkiem za prace w godzinach nadliczbowych.
OPRACOWAŁA:
Starszy specjalista
Luiza KOTOWSKA