• Krotoszyn

29. Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego

29. Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego
29. Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego © archiwum

W trzeci czwartek stycznia 2020 r. odbędzie się w Krotoszynie kolejna międzynarodowa aukcja wyjątkowo cennego drewna.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Ta mająca prawie trzydziestoletnią tradycję forma sprzedaży drewna była pierwszą tego typu w powojennej Polsce. Dziś pozostaje jedyną w swoim rodzaju, ponieważ w pozostałych regionach naszego kraju sprzedaż cennego drewna odbywa się wyłącznie na zasadach submisji.

Choć aukcja razem z poprzedzającą ją ekspozycją drewna na placach trwa zaledwie kilka dni, przygotowania zaczynają się już rok wcześniej. Leśniczy wstępnie ocenia i w ramach szacunku brakarskiego oznacza drzewa proponowane na aukcję. Warto podkreślić, że wystawiane drewno pochodzi wyłącznie z wyciek zaplanowanych w Planie Urządzenia Lasu.

Po wstępnym wyborze, wiosną i latem następnego roku, wybierane są sztuki najwyższej jakości, które wycina się w październiku i listopadzie. W procesie tym udział bierze leśniczy, brakarz (pracownik zajmujący się klasyfikacją drewna) i pracownik biura nadleśnictwa.

Mierzą i wyznaczają konkretne sztuki do wycinki. Na licytację trafiają najczęściej drzewa, które osiągnęły wiek 160-180 lat. Po ścięciu każdą sztukę ocenia się po raz trzeci. Brakarz rozcina ja na odcinki możliwie najwyższej klasy jakości, aby uzyskać jak najwięcej cennego drewna.

Kolejnym etapem przygotowań jest ułożenie drewna na placu i oznaczenie konkretnych losów. Los to czasami jedna, ale najczęściej kilka kłód o podobnych wymiarach i tej samej klasie jakości.

Losy się opisywane w katalogu dla klientów, gdzie podaje się wymiary poszczególnych sztuk (długość, średnicę, masę) oraz klasę jakości. Najbardziej pożądanymi cechami cennego drewna dębowego są równomierne i wąskie usłojenie oraz jednorodna barwa. Dzięki wąskosłoistości obróbka skrawaniem, czyli metodą wykorzystywaną przy produkcji okleiny, jest ułatwiona, gdyż to drewno bardziej plastycznej. Jednorodna barwa gwarantuje powtarzalność rysunku w większej partii przerabianego surowca.

Dodajemy, że na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn istnieje mikroregion, z którego pozyskuje się najbardziej wartościowe nasiona dębu szypułkowego. Dąbrowy Krotoszyn zajmują 23 tys. ha, a pozyskane z nich drewno, dzięki swoim cechom, jest najcenniejszym w Europie.

Najstarsze dęby szypułkowe, osiągające do 40 m wysokości, rosną na bardzo głębokich glinach, gdzie występuje tylko woda opadowa, a nie ma dostępu do gruntowej. Dzięki tak trudnym warunkom przyrosty dochodzą nawet do dziesięciu słoi na jednym centymetrze.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)