• środa, 20 luty 2019 10:22

W krainie żubrów

W krainie żubrów
W krainie żubrów © archiwum

Zimą okalający miasto las wydaje się mniej dostępny, ale właśnie teraz łatwiej można spotkać króla puszczy. Atrakcje czekają też w samym mieście, a okolice to rajd dla miłośników sportu!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Gdy leśną ściółkę i ścieżki przykrywa gruba warstwa śniegu, żubry mogą liczyć tylko na pracowników Białowieskiego Parku Narodowego. Dlatego wybierając się tam z przewodnikiem (jest obowiązkowy w rezerwacie ścisłym), można trafić na całe stada królów puszczy. Natomiast w Rezerwacie Pokazowym Żubrów zobaczysz także wilki i jelenie. W puszczy znajdziesz wiele tras do jazdy na biegówkach, a na pobliskim zalewie Siemianówka pojeździsz na bojerach. Co nas jeszcze czeka w Białowieży? W samej miejscowości możemy liczyć na wiele historycznych atrakcji. Jedną z nich jest Park Pałacowy z pozostałościami po rezydencji carskiej z XIX w.

Jej perłą jest dziś drewniany Dworek Gubernatora Grodzieńskiego w stylu rosyjskim z 1845 r. Warto również zwiedzić cerkiew prawosławną pw. św. Mikołaja Cudotwórcy z oryginalnym wystrojem wnętrza. By poznać kulturę zamieszkującej tu kiedyś ludności, wybierz się do skansenu, gdzie przeniesiono domy i wiatraki drewniane z okolicy. Miłośnicy wschodniej kuchni i dziczyzny, mogą posilić się, m.in. w Restauracji Carskiej.

PORADNIK
BIAŁOWIESKI PARK NARODOWY
Warto zapoznać się ze szczegółowym regulaminem zwiedzania na stronie parku: www.bpn.com.pl. Tam znajdziesz też cennik za poszczególne trasy w parku.

REZERWAT POKAZOWY ŻUBRÓW
Poza sezonem, czyli od 15 października do 15 kwietnia czyny od wtorku do niedzieli w godz. 8:00 – 16:00, bilety: normalny – 10 zł, dzieci – 5 zł.

MUZEUM PRZYRODNICZO-LEŚNE
Od 15 października do 16 kwietnia czynne wt – Nd: w godz. 9:00 – 16:00. W budynku znajduje się punkt informacyjny, w którym wynajmiesz licencjonowanych przewodników, oprowadzających po rezerwacie ścisłym. Cennik w zależności od ekspozycji na stronie bpn.com.pl.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)