• piątek, 16 sierpień 2019 08:23

Nie lekceważ tych objawów

Nie lekceważ tych objawów
Nie lekceważ tych objawów © archiwum

Rak piersi to druga najczęstsza przyczyna zgonów kobiet w Polsce. Wykryty we wczesnym stadium może być wyleczony w 95 proc.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jak wynika z najnowszych badan, w ciągu roku wykrywa się 18 – 19 tys. zachorowań na nowotwór piersi, z czego niestety 6 tys. kończy się śmiercią pacjentki. Te dane są przerażające, ale pojawia się coraz więcej kampanii zachęcających Polki do badań. Według lekarzy, jeśli rada piersi wykryje się w początkowym stadium, nawet w 95 proc. można go pokonać.

Istotne są objawy. Jednym z najważniejszych jest wyczuwalny guzek, asymetria biustu czy zmiana wielkości, kształtu lub konturu piersi. Skóra może być bardziej twarda, zgrubiona. Pojawiają się rumień lub tzw. pomarańczowa skórka. Inny objaw, który może świadczyć o chorobie, to zmiana wyglądu brodawki sutkowej, np. wyciągnięcie, owrzodzenie, zmiany skórne wokół brodawki i wyciek Jeśli jest krwisty, może być to oznaka raka.

Kobieta może też mieć podwyższoną temperaturę ciała. Innym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych. Duże plamki przypominające piegi na piersi mogą być z kolei oznaką rzadkiej i agresywnej odmiany nowotworu – raka zapalnego piersi. W tym przypadku lekarz od razu powinien skierować na badanie mammograficzne, USG piersi i węzłów chłonnych oraz badanie TK lub PET w celu zlokalizowania możliwych przerzutów.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.