• piątek, 23 sierpień 2019 08:28

Gdy choruje tarczyca

Gdy choruje tarczyca
Gdy choruje tarczyca © archiwum

Tyjesz nawet po zjedzeniu warzyw, łatwo się denerwujesz, a twoja skóra stała się sucha? Czas sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to efekt jej wadliwego działania, a dokładnie choroby Hashimoto.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Według danych GUS z 2017 r. aż milion osób w Polsce cierpi na chorobę tarczycy. Z kolei z chorobą Hashimoto blisko 700 tys. Polaków, głównie kobiet. Do problemów z tarczycą przyznaje się też gwiazdy – Kayah, Kinga Rusin, Karolina Szostak, Anna Kalczyńska. Ale nazwisk aktorek, piosenkarek czy dziennikarek, które chorują na hashimoto, może wymienić znacznie więcej.

Malutki gruczoł tarczycy znacząco wpływa na metabolizm oraz na gospodarkę fosforowo-wapniową. Jeśli nie funkcjonuje prawidłowo, może się wiązać z poważnymi i dokuczliwymi konsekwencjami. W dodatku tyle niecharakterystycznymi, że chorzy miesiącami chodzą od lekarza do lekarza, zanim trafią do tego właściwego – endokrynologa. Przy chorobie Hashimoto organizm produkuje przeciwciała, które atakują i niszczą gruczoły tarczycy. Czy daje to objawy? Owszem. Zaniepokoić powinny: wyraźna tendencja d tycia, okrągła i napuchnięta twarz, zbyt obfite miesiączki, nerwowość, zaburzenia rytmu serca, sucha skóra, niska odporność czy wypadanie włosów.

Diagnozę stawia endokrynolog, który po zleceniu badań hormonów tarczycy ustala odpowiednią dawkę hormonów. Najczęściej chorzy leki te przyjmują dożywotnio.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.