• piątek, 22 listopad 2019 08:18

Smarfonowa szyja

Smarfonowa szyja
Smarfonowa szyja © archiwum

Długie korzystanie ze smarfona może powodować nie tylko problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, ale i ból głowy czy drętwienie dłoni.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Techniczna, SMS-owa albo po prostu smartfonowa szyja. Ma różne nazwy, ale dolegliwości z nią związane są takie same. Lekarze przyznają, że wśród nastolatków i młodych dorosłych coraz częściej zdarza im są się diagnozować problemy z górną częścią kręgosłupa. Smartfonowa szyja to m.in. uczucie mrowienia i kłucia w okolicy szyi, ból pleców w odcinku piersiowym i szyjnym, natomiast w bardziej zaawansowanym stadium drętwienie rąk, sztywność szyi i ból głowy.

Głowa podczas godzin spędzanych przy smartfonie nie jest utrzymywane przez szkielet, ale przez miesiąc protestujące w odcinku szyjnym, których nie jest zbyt wiele. Długotrwałe ślęczenie przed telefonem powoduje, że mięśnie pracują w stałym napięciu przez długi czas, z kolei mięśnie szyi położone z przodu nie pracują w ogóle. Pochylenie głowy obciąża cały kręgosłup i powoduje nie tylko bóle szyi i karku, ale również mrowienie między łopatkami, a nawet łupanie w krzyżu. Problem dotyczy nie tylko szyi i kręgosłupa, ale też dłoni. Wyginają się one w nienaturalny sposób, a nie są do tego ewolucyjnie przystosowane. Korzystanie ze smartfonów prowadzi więc do zwyrodnień kciuków, a także nadgarstków.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.