• niedziela, 28 wrzesień 2014 04:16

Miód manuka – działanie przeciwutleniające

Miód manuka – działanie przeciwutleniające
Miód manuka – działanie przeciwutleniające © archiwum

Pochodzący z Nowej Zelandii i obszaru Australii miód manuka jest wytwarzany przez pszczoły z nektaru kwitów krzewu o nazwie Leptospermum scopraium. Manike ze względu na korzystne dla zdrowia właściwości stanowi przedmiot wielu badań.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Dlaczego ten rodzaj miodu zyskał tak dużą popularność? Manuka pozytywnie oddziałuje na układ pokarmowy, oddechowy i skórę. Działa przeciwzapalnie, skutecznie, zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze i jest doskonałym przeciwutleniaczem.

ZDROWA SŁODYCZ
Miód manuka oprócz właściwości przeciwzapalnych skutecznie zwalcza bakterie, wirusy i grzyby, co zawdzięcza obecności kluczowych dla układu odpornościowego dwóch substancji aktywnych. Są to methylgloyxal (MGO) oraz leptozyna. Miód Manuka łagodzi zapalenie dziąseł, a niektóre badania pokazują jego skuteczność w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

DZIAŁANIE PRFZECIWUTLENIAJĄCE
Wolne rodniki nadtlenkowe są wytwarzane w ludzkim organizmie pod wpływem stanu zapalnego, zakażenia, alkoholu lub innych toksycznych substancji. Przyczyniają się do rozwoju m.in. chorób nowotworowych. Przeciwwagą dla nich są substancje przeciwutleniające, a te są obecne właśnie w miodzie manuka w postaci związków fenolowych (fenolokwasy i flawonoidy). Wspomniane tu kwasy fenolowe przyspieszają gojenie się ran i owrzodzeń, poza tym spożywanie miodu manuka może zapobiec rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, astmy, miażdżycy i zakażenia wirusowego. Warto włączyć go do codziennych posiłków.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.