• piątek, 04 marzec 2016 09:47

Świat, którego już nie ma

Świat, którego już nie ma
Świat, którego już nie ma © archiwum

Premiera musicalu „Skrzypek na dachu” odbyła się na Broadwayu w 1964 roku. Zaledwie siedem lat później opowieść o żydowskim mleczarzu Tewje doczekała się ekranizacji, która została nagrodzona Oscarami w kategoriach: najlepsza muzyka, najlepsze zdjęcia i najlepszy dźwięk.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Akcja musicalu rozgrywała się w 1905 r. w Anatewce, małym miasteczku na terenie Imperium Rosyjskiego. Żyją tam zgodnie dwie społeczności – żydowska i rosyjska. Jednak będą musieli sobie poszukać innego miejsca na ziemi. W powietrzu już czuć tęsknotę za światem, który właśnie bezpowrotnie przemija…

Tymczasem mleczarz Tewje zamierza wydać za mąż swoje córki. Te nie chcą swatki, tylko marzą o miłości. Ojciec musi wybrać: życie zgodnie z tradycją albo szczęście córek.

Mimo że musical odniósł sukces na Broadwayu, producentom filmu nie było łatwo namówić znanych aktorów do zagrania w nim. Wśród gwiazd, które odrzuciły główna rolę, byli m.in.: Orson Welles, Frank Sinatra, Anthony Quinn i Marlon Brando. Zagrał go w ostatecznie izraelski aktor Chaim Topol, któremu Tewje zapewnił Złoty Glob.

Często powtarzana jest tez anegdota dotycząca reżysera Normana Jewisona. Mówi się, że został on zaangażowany do projektu dlatego, że wszyscy myśleli, iż jest z pochodzenia Żydem. Podobno jego pierwsze zdanie na planie brzmiało: „Nie jestem Żydem, OK?”.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.