• piątek, 06 maj 2016 08:45

Kto wymyślił colę?

Kto wymyślił colę?
Kto wymyślił colę? © archiwum

Twórcą receptury coca-coli jest John Srith Pemberton – urodzony w 1831 roku amerykański farmaceuta, który być może całe życie zajmowałby się sprzedawaniem tabletek na niestrawność, gdyby nie… wojna secesyjna!

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pemberton był w wojskach konfederatów (Południe), a że na polu walki się nie oszczędzał, został ciężko ranny. Podczas leczenia dla uśmierzenia bólu podawano mu morfinę i kokainę. Szybko się od nich uzależnił. Ale choć jego farmaceuta mógł mieć do nich niemal ciągły dostęp, postanowił walczyć z nałogiem. W swoim laboratorium w Atlancie wymyślił specyfik na ukojenie nerwów – na bazie liście koki i orzeszków kola. Wkrótce zaczął go sprzedawać, reklamując hasłem „pyszny i orzeźwiający napój tak dobry, że Bóg by nim się wzgardził”. Był rok 1886 i Amerykanie nie od razu rzucali się na coca-colę. Jednak po kilku latach osiągnął rynkowy sukces, a w 1906 r. rozpoczął ekspansję do innych krajów.

FARMAUCEUTA KONTRA FARMACEUTA
Przez kilka lat coca-cola nie miała większej konkurencji. Ten stan utrzymywał się do 1893 roku, kiedy to inny farmaceuta, niejaki Caleb David Bradham, stworzył recepturę napoju, który nazwał od swojego nazwiska „Drink Brada”. Znajomo wyglądający napój – brązowy i mocno gazowany, jak twierdził jego pomysłodawca, był połączeniem ekstraktów z liści coli, orzeszków kola, wanilii oraz „rzadkich olejów”. W 1889 roku napój został przemianowany na pepsi-cola. Pierwszy człon nazwy był pochodną od pepsyny, czyli enzymu biorącego udział w trawieniu, bowiem zdaniem Bradhama jego drink był cudownym specyfikiem na niestrawność.

Tak rozpoczęła się trwająca do dziś rynkowa wojna o konsumenta.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.