• poniedziałek, 20 czerwiec 2016 10:48
  •   678

Debata oświatowa

Senator Łukasz Mikołajczyk poprowadził debatę oświatową
Senator Łukasz Mikołajczyk poprowadził debatę oświatową Senator Łukasz Mikołajczyk poprowadził debatę oświatową © archiwum

W Publicznym Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie odbyła się debata edukacyjna, którą powodził senator Łukasz Mikołajczyk. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Podczas konferencji poruszono wiele tematów. Omówione zagadnienia dotyczyły: organizacji nadzoru pedagogicznego, nowego awansu zawodowego,, doskonalenia zawodowego nauczycieli, systemu egzaminów zewnętrznych, podstawy programowej kształcenia ogólnej, nauczania wczesnoszkolnego. Zwrócono również uwagę na miejsce historii w szkole. Podkreślono wagę współpracy z rodzicami oraz organizacjami pozarządowymi.

– Polski system edukacji musi być zmieniony. Chciałby, abyśmy wspólnie uczniami, rodzicami, nauczycielami czy organami prowadzącymi rozmawiali o oświacie ma wszystkich szczeblach kształcenia. Najważniejsze jest to, aby wspólnie wypracować dobrą zmianę – powiedział Łukasz Mikołajczyk, senator.

Rozmowy o polskiej oświacie rozpoczęły się w lutym. Wtedy właśnie zainaugurowała została ogólnopolska debata dotycząca zmian w systemie edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”. Po raz pierwszy w historii do wspólnej pracy zaproszeni zostali wszyscy zainteresowano przyszłością edukacji w Polsce. Ogólnopolska debata zakończyła się 27 czerwca br. w Toruniu. Tam podsumowany zostanie czas spotkań, rozmów i dyskusji. Wtedy zostaną przedstawione kwestie, które zostały wypracowane w czasie ostatnich trzech miesięcy pracy.

– Poinformuje, jak ma wyglądać zmiana systemu edukacji. Zmiana, której dokonamy wspólnie! – dodał senator Łukasz Mikołajczyk.

W ciągu pół roku rządu premier Beaty Szydło Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadziło wiele działań. Do najważniejszych należy przywrócenie obowiązku szkolnego od siódmego roku życia. Od 1 września 2016 roku obowiązkiem szkolnym objęte będą siedmiolatki. Natomiast dziecko 6-letnie będzie miało prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej lub pozostania w przedszkolu – jeśli tak zdecyduje rodzic.

Ponadto przywrócone zostało weto kuratora oświaty w sprawie likwidacji publicznych szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego. Organ prowadzący, który chciałby zlikwidować szkołę, musi uzyskać pozytywną opinię, czyli mieć zgodę kuratora oświaty. Wprowadzenie konieczności uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty w przypadku zamiaru likwidacji szkół pozwoliło na zapobieżenie wielu nieuzasadnionym likwidacjom.

Zlikwidowano obowiązek realizacji tzw. „godzin karcianych” w dotychczasowej formule. Po zmianie – oferta zajęć dodatkowych będzie bardziej dostosowana do faktycznych potrzeb uczniów. Nie będzie możliwe zatrudnienie w przedszkolu, szkole lub innej placówce oświatowej osoby, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawności prawnych i nie korzysta z praw publicznych. Właśnie tworzony jest rejestr, który nie dopuści do pracy z dziećmi nauczycieli ukaranych najwyższymi karami dyscyplinarnymi. Dane do rejestru będą wprowadzone od 1 września 2106 roku. Zaświadczenie z rejestru będą wydawane od 1 stycznia 2017 roku.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)