• sobota, 01 październik 2016 08:33

Odważny i niepokorny

Odważny i niepokorny
Odważny i niepokorny © archiwum

Pablo Pisasso – pionier. Wytyczył nowe drogi w sztuce. Jeden z najwybitniejszych artystów wszech czasów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wczesne prace podpisywał „Pablo Ruiz Picasso” – po obojgu rodzicach, jak chce hiszpański zwyczaj. Później sygnował swoje dzieła tylko nazwiskiem matki – Picasso. Po tym nazwiskiem trafił do światowego panteonu geniuszy.

Ale to ojciec Pabla, zresztą zdolny rysownik, wcześnie zauważył talent syna. Młody Ruiz Pisacco kształcił się w Hiszpanii, skąd pochodził – urodził się w Maladze – i we Francji, gdzie zresztą wiele lat mieszkał i tworzył.

TAK TWORZYŁ
Jego pracę z tamtego okresu, chociaż widać w nich talent, nie pozwalają przypuszczać, że ich twórca będzie prekursorem i pionierem nowego kierunku w sztuce – kubizmu. Na razie żyje w związku ze swoją modelką Fernandą Oliver i z prac utrzymanych w kolorycie błękitnym jego twórczości zmienia się w okres różowy. Ale wszystkie dzieła to obrazy tzw. figuratywne. Przemianaę duchową i artystyczną przechodzi Pablo pod wpływem twórczości Paula Cezane’a, francuskiego malarza postimpresjonisty, i zainteresowania sztuką afrykańską i iberyjską. Zaczyna eksperymentować z geometryzacją. Maluje „Panny z Avignon”, obraz uznawany za początek kubizmu. Jak każda nowość praca wywołuje szok, zgorszenie, awantury. Dzisiaj kobizm jest już więcej niż oswojony, „Panny z Avignon” są uznane, zresztą jak cała twórczość Picassa z „Guernicą” czy „Potretem Dory Maar” na czele, za arcydzieło. Warto jednak pamiętać, co opowiadał krytykom swoich dzieł: „Nie zrozumiecie sztuki, póki nie zrozumiecie, że w sztuce 1+1 może dać każdą liczbę z wyjątkiem 2”.

TAK KOCHAŁ
Twórczość była dla Pabla najważniejsza, ale nie wyobrażał sobie ani jej, ani życia bez kobiet. Kochał je, porzucał, a nawet niszczył, jak uważają jego przeciwnicy. Stał się nawet bohaterem filmowej biografii „Picasso – twórczość i niszczyciel”. Jedna z jego towarzyszek życia Françoise Gilot opisała swój dziewięcioletni związek z Pablem w autobiografii „Żyć z Picassem”. Była też jedyną w siedmiu ważnych kobiet w życiu Picassa, która go porzuciła. Miał z nią dwoje dzieci Clauda i Palomę (projektantka mody). Był także ojcem syna Paula z małżeństwa z Olgą Koklovą i córki, Mai ze związku z Marią T. Walter. W 1948 roku Pablo Picasso gościł w Polsce, we Wrocławiu, na Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju. Odwiedził też Warszawę. Podarował Muzeum Narodowemu kolekcję ceramiki i rysunków. Na słonecznej Saskiej Kępie przy ul. Obrońców 28/30 mieści się tablica upamiętniająca wizytę artysty.

Zmarł na zawał serca we Francji. Miał 91 lat.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.