• Lutogniew
  • wtorek, 29 sierpień 2017 09:58
  • Wideo
  •   1302

Uroczystości odpustowe w Lutogniewie

Uroczystości odpustowe w Lutogniewie
Uroczystości odpustowe w Lutogniewie © Sebastian Kalak

Sanktuarium MB Pocieszenia w Lutogniewie (gm. Krotoszyn) wypiękniało na czas odpustu. Dekoracje na drodze głównej, ołtarz polowy. Ale odpust to przede wszystkim ludzie, którzy tłumnie ściągają na kilkudniowe uroczystości. Dwie z trzech pielgrzymek dotarły przed obraz MBP już w sobotę.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pielgrzymka samorządowców i pracowników urzędów odbyła się po raz 12. Jej organizatorem był starosta Stanisław Szczotka. Pielgrzymowali przedstawiciele m.in. Koźmina, Sulmierzyc czy Kobylin. Szli także policjanci w mundurach. – To pielgrzymowanie jest dla mnie zawsze wielkim przeżyciem i radością serca. Przy wizerunku MBP nie tylko odzyskują równowagę ducha, ale i z boku mogę przyjrzeć się rozwojowi naszej małej ojczyzny – powiedział Przemysław Wójcik, szef powiatowej edukacji.

XII PIELGRZYMKA SAMORZĄDOWCÓW DO LUTOGNIEWA

Liczna była również pielgrzymka osób niepełnosprawnych. Sto osób, z radością i śpiewem podążających do naszej Matki. Sowich podopiecznych przywiozły również siostry Szarytki ze Zdun. W niedzielę w sumę podążała kolejna grupa, może nie tak liczna, ale do Lutogniewa dotarły też przedstawiciele z Benic, Zdun, Kobylina, Rozdrażewa.

SUMA ODPUSTOWA

Sumie przewodniczył ks. bp. Edward Janiak. Ks. kustosz Łukasz Żurawski za wkład w rozwój sanktuarium został ustanowiony kanonikiem honorowym kapituły konkatedralnej, a dekret odczytano pod koniec sumy. W kazaniu biskup kaliski przypomniał, że Maryja odgrywa wyjątkową rolę w planie zbawienia jako Matka Boga oraz że kwestionowanie jej roli ma negatywne efekty. Maryja, jako pełna łaski, była przepełniona Bogiem, Syn Boży zamieszkał w Jej łonie.

W procesji z darami ofiarowano sztandary, paschał, świece, wyprawkę szkolną, która będzie przekazana Domowi Ochrony życia Poczętego w Odolanowie, bieliznę kielichową. Fundatorami byli m.in. starosta krotoszyński, parafialna grupa charytatywna, rodzina Aleksandrzaków i Żurawskich, lutogniewscy rolnicy, budowniczowie ołtarza. Po mszy zebrani mogli posilić się pomidorówką w proboszczowskich ogrodach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)