• Milicz
  • wtorek, 23 październik 2018 09:16
  •   1182

W Radzie Miejskiej najwięcej radnych z Ziemi Milickiej

W Radzie Miejskiej najwięcej radnych z Ziemi Milickiej
W Radzie Miejskiej najwięcej radnych z Ziemi Milickiej © archiwum

Komitet Wyborczy Piotra Lecha „Ziemia Milicka” zdominowała nową Radę Miejską, wprowadzając do niej w wyniku wyborów, aż 10 swoich radnych na 21 wszystkich mandatów. Natomiast komitet wyborczy Doroty Folmer będzie miał w Radzie 5 swoich radnych, komitet wyborczy Pawła Wybierały – 4 radnych, a komitet wyborczy PSL – 2 radnych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wybranych do 21-osobowej Rady Miejskiej w Miliczu o mandat radnego ubiegało się 161 kandydatów z 6 komitetów wyborczych. Po 29 kandydatów wystawiły komitety: Piotra Lecha „Ziemia Milicka”, Pawła Wybierały – BIM oraz PSL, 28 kandydatów zgłosił komitet Doroty Folmer, 26 kandydatów – komitet Grupa Inicjatywa Mieszkańców Miasta i Gminy Milicz, a 20 kandydatów – komitet Cezarego Sierpińskiego Nasza Gmina.

Kandydaci na radnych z „Ziemi Milickiej” uzyskali najwięcej głosów zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich – oddało na nich swój głos 3 510 mieszkańców gminy na 10 017 mieszkańców, którzy poszli do urn, co stanowi 35,05 proc. głosów. W Miliczu na ugrupowanie Piotra Lecha zagłosowało 1 635 wyborców, a na wsiach 1 875 osób. „Ziemi Milickiej” przypadło 10 mandatów radnych, a otrzymali je: Edmund Bienkiewicz z Sułowa (172 głosy), Wiesław Cezary z Milicza (99 głosów), Stanisław Kuśnierz z Miłosławic (348 głosów), Piotr Lech z Kaszowa (371 głosów), Andrzej Leszczyszyn z Ostrowąsów (232 głosy), Alicja Przybylska z Dunkowej (138 głosów), Halina Smolińska z Bracławia (232 głosy), Włodzimierz Świrkowicz z Milicza (219 głosów), Bartłomiej Szmigiel z Wszewilek (139 głosów) i Wojciech Wencek z Milicza (220 głosów).

Drugi w kolejności wynik uzyskał komitet Doroty Folmer, na którego kandydatów na radnych zagłosowało w sumie 2 100 wyborców (20,7 proc.), z czego 1 081 wyborców w mieście i 292 na wsiach. Komitet ten wprowadził do Rady Miejskiej 5 swoich radnych, którymi zostali: Dorota Folmer z Milicza (416 głosów), Jadwiga Janczura ze Słączna (292 głosy), Marzanna Łabaczuk z Milicza (104 głosy), Alicja Szatkowska z Milicza (143 głosy) i Arkadiusz Tutak z Wszewilek (127 głosów).

Z kolei na kandydatów z komitetu Pawła Wybierały – BIM zagłosowało 1 900 mieszkańców gminy (19,07 proc.), w tym 1 084 mieszkańców Milicza i 826 mieszkańców wsi. Z tego komitetu do Rady Miejskiej weszło 4 kandydatów: Piotr Boliński z Gądkowic (301 głosów), Katarzyna Makowiecka z Sułowa (160 głosów), Paweł Wybierała z Milicza (238 głosów) i Leszek Żuber z Milicza (427 głosów).

Dwa ostatnie mandaty radnych w Radzie Miejskiej przypadły kandydatom z komitetu PSL, na których zagłosowało 1 233 mieszkańców gminy (12,31 proc.), z czego 593 głosy pochodziły od mieszkańców Milicza, a 640 od mieszkańców wsi. Radnymi z PSL zostali: Piotr Czajkowski z Gądkowic (98 głosów) i Andrzej Nestoruk z Milicza (227 głosów).

Pozostałe 2 komitety wyborcze – Cezarego Sierpińskiego Nasza Gmina oraz Grupa Inicjatywna Mieszkańców Miasta i Gminy Milicz – nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego i nie wprowadziły wskutek tego żadnego kandydata do Rady Miejskiej. Na komitet Cezarego Sierpińskiego zagłosowało w sumie 480 mieszkańców gminy (4,79 proc.), a na Grupę Inicjatywną Mieszkańców Miasta i Gminy Milicz – 424 wyborców (4,23 proc.).

Skład Rady Miejskiej ulegnie jeszcze zmianie po drugiej turze wyborów na burmistrza gminy Milicz, która odbędzie się 4 listopada, gdyż startować w niej będzie dwóch nowo wybranych radnych – Dorota Folmer i obecny burmistrz Piotr Lech. W przypadku wyboru Doroty Folmer na burmistrza mandat radnego uzyska Monika Łabuda (29 głosów), która startowała z tego samego komitetu, a w przypadku wyboru Piotra Lecha na włodarza gminy zastąpi go Dominika Ugorek (77 głosów).

W nowo wybranej 21-osobowej Radzie Miejskiej jest aż 13 radnych minionej kadencji samorządowej 2014-2018. Są to: Edmund Bienkiewicz, Piotr Boliński, Wiesław Cezary, Jadwiga Janczura, Stanisław Kuśnierz, Andrzej Leszczyszyn, Andrzej Nestoruk, Halina Smoluńska, Włodzimierz Świrkowicz, Alicja Szatkowska, Arkadiusz Tutak, Wojciech Wencek i Leszek Żuber. Natomiast z pozostałych 8 nowo wybranych radnych tylko 3 nie było wcześniej radnymi gminnymi czy powiatowymi. Są to: Katarzyna Makowiecka, Marzanna Łabaczuk i Bartłomiej Szmigiel.

Mandatu radnego nie zdobyło 7 radnych minionej kadencji, którzy startowali w wyborach, lecz uzyskali niewystarczającą liczbę głosów. Są to: Zbigniew Jasiński (PSL), Janusz Juchnowicz (KW P. Wybierały – BIM), Jan Karpiński (KW D. Folmer), Agnieszka Ochowicz („Ziemia Milicka”), Mariusz Owczarek (KW P. Wybierały – BIM), Piotr Sadowski („Ziemia Milicka”) i Dominika Ugorek („Ziemia Milicka”). Natomiast Cezary Sierpiński, który był radnym minionej kadencji, nie startował teraz na radnego, lecz jedynie na burmistrza gminy Milicz.

W gminie Milicz na 19 272 uprawnionych do głosowania do urn wyborczych poszło 10 017 mieszkańców, co dało frekwencję na poziomie 51,90 proc. W samym Miliczu frekwencja była jeszcze wyższa i wyniosła 54,53 proc., natomiast na terenach wiejskich w wyborach wzięło udział 50,34 proc. uprawnionych mieszkańców. W Miliczu najwyższą frekwencję odnotowano w obwodzie wyborczym w Zespole Szkół, gdzie głos oddało 65,95 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania. Natomiast na terenach wiejskich najwyższa była frekwencja w obwodzie z siedzibą w Ostrowąsach, która wyniosła 58,03 proc. Najniższa frekwencja wystąpiła natomiast w obwodzie z siedzibą w Potaszni, gdzie z prawa oddania swojego głosu skorzystało tylko 38,44 proc. uprawnionych mieszkańców.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)