Fundamenty dawnego ratusza
Podczas prac związanych z termoizolacją ratusza natrafiano na stare mury. Stanowią one fragmenty fundamentów prawdopodobnie jeszcze z XIV wieku.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Mury odnaleziono na głębokości około 3 metrów. Wzniesiono je z kamieni polnych i zaprawy wapiennej, częściowo wzmocnionej cegłami. Mają ponad metr szerokości. Ich pochodzenie, podejrzewane przez archeologów, potwierdził dr Janusz Tomala z kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Odkopane fundamenty stanowią cześć południowej ściany pierwotnego murowanego ratusza. Pierwsza wzmianka o obiekcie pochodzi z XV wieku, a najprawdopodobniej wybudowano go jeszcze w poprzednim stuleciu. Budynek przetrwał do końcówki XVIII wieku.
Odkrycie jest o tyle zaskakujące, że według dostępnych planów, fundamenty powinny znajdować się w innym miejscu. Podejrzewano ponadto, że podczas wznoszenia obecnej siedziby władz miasta w latach dwudziestych XX wieku, mogły ulec zniszczeniu. Znalezione mury zostały oczyszczone przez archeologów. Wykonano także ich dokumentację fotograficzną. Nie jest to jednak relikt dawnego ratusza, odnaleziony podczas obecnej siedziby włodarzy Kalisza, od strony północno – wschodniej, także natrafiano na fragment gotyckiego muru. Z uwago na styl architektoniczny również uważany jest on za fragment budowli z XIV wieku.