• Krotoszyn
  • piątek, 07 czerwiec 2019 11:59
  •   1354

400-letnia fara stała się bazyliką

400-letnia fara stała się bazyliką
400-letnia fara stała się bazyliką © Sebastian Kalak

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie decyzji papieża Franciszka, zawartej w dokumencie Kongregacji ds. Liturgii i Dyscypliny Sakramentów, nastąpi w niedzielę, 23 czerwca.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Uroczystej mszy św. będzie przewodniczył i wygłosi homilia abp. Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Bazylika Mniejsza to tytuł przyznany Krotoszyńskiej Farze ze względów historyczno – architektonicznych świątyni oraz życie liturgiczne i duszpasterskie.

Rok 2019 dla krotoszyńskich katolików jest okazją do świętowania Wielkiego Jubileuszu 600-lecia. – Z dnia 1 lipca 1419 roku pochodzi bowiem przywilej erygowania parafii w Krotoszynie. W 1601, po 30 latach od zajęcia krotoszyńskich świątyń przez protestantów, tradycje kościoła parafialnego przejęła nowo wybudowana świątynia pw. św. Jana Chrzciciela. Powstają wówczas liczne bractwa, niektóre z nich jak wspólnoty różańcowe czy bractwo św. Anny trwa do dzień dzisiejszy. Wszystko to rozłożone w czasie stanowi szczególny rezerwuar, żywy skarbiec wiary, nadziei i miłości Ludu Bożego na tej ziemi krotoszyńskiej – informuje ks. Krzysztof Swat, wikariusz krotoszyńskiej fary.

Na bogate wyposażenie świątyni św. Jana Chrzciciela znaczący wpływ miał syn fundatora, który również nosił imię Jan (ur. ok. 1595, zm. 1628), a także jego potomek Jakub (ur. ok. 1621, zm. 1662). Znajdujący się w niej manierystyczny ołtarz główny powstał około 1630 roku. Do najstarszych ołtarzy bocznych należą: Matki Bożej Literackiej (pochodzący z 1631 roku, obecnie z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy) i Matki Bożej Różańcowej (konsekrowany w 1643 roku).

W 1645 roku w zakładach snycerskich w Gostyniu powstała ambona o cechach manierystycznych i późnorenesansowych, o wielobocznym koszu z rzeźbionymi figurami czterech Ewangelistów i św. Piotra. Natomiast chrzcielnica barokowa z czarnego marmuru z miedzianą czaszą była wykonała w 1647 roku. – W świątyni można znaleźć godne podziwu warunki do sprawowania kultu Bożego. Tutaj mają miejsce celebracje liturgiczne i są udzielane święte sakramenty. W murach kościoła odbywa się całodzienna adoracja Eucharystyczna. W wizerunku Matki Bożej Literackiej czcią otaczana jest Maryja, nazywana Troskliwą Opiekunką Życia. Pielęgnowana jest także pamięć i kultu świętego męczennika Biskupa Michała Kozala, który w krotoszyńskiej farze był ochrzczony, służył jako ministrant i odprawił pierwszą w swoim życiu mszę świętą – dodaje ks. Krzysztof Swat.

Bazylia Mniejsza to kościół obdarzony honorowym tytułem, odznaczającym się użytecznością liturgiczną lub duszpasterską albo wartością zabytkową. Wzorowany na przywilejach bazyliki patriarchalnej tytuł bazyliki mniejszej jest nadawany wielu znaczniejszym kościołom w całym świecie. Papież Pius VI nadał ten tytuł po raz pierwszy w 1783 roku kościołowi św. Mikołaja w Tolentino.

W bazylice mniejsze winna być zapewniona stała liturgiczna formacja wiernych: przez kształcenie zespołów ustanowionych dla sprawowania czynności liturgicznych, specjalne kursy dokształcające, serie konferencji i inne tego rodzaju inicjatywy. Do głównych zadań wspólnoty związanej z bazyliką należy studiowanie i upowszechnianie dokumentów papieża i Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza odnoszących się do świętej Liturgii.

Ze starannością winny być przygotowywane i sprawowane obrzędy związane z rokiem liturgicznym, zwłaszcza z okresem Adwentu, Narodzenia Pańskiego, Wielkiego Postu i Wielkanocy. Starannie winno być głoszone słowo Boże zarówno w formie homilii, jak i kazań nadzwyczajnych. Na podstawie dokumentu wydanego w 1989 r. przez Kongregacje ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dowiadujemy się również, że należy rozwijać czynne uczestnictwo wiernych w sprawowaniu Eucharystii.

Ponadto mają być pielęgnowane zatwierdzone formy pobożności ludowej. Wypada, aby w bazylice, w której częściej gromadzą się wierni pochodzący z różnych narodów lub mówiący różnymi językami, mogli oni śpiewać razem w języku łacińskim i przy zastosowaniu łatwiejszej melodii gregoriańskich, właściwych dla liturgii rzymskiej, wyzwanie wiary i Modlitwę Pańską.

Celem uwydatnienia szczególnej więzi komunii łączącej bazylikę mniejszą z rzymską stolicą św. Piotra, co roku powinny być obchodzone: święto Katedry św. Piotra (dnia 22 lutego); uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (dnia 29 czerwca); rocznice wyboru Ojca Świętego lub inauguracji jego pontyfikatu.

Dzień, w którym publicznie ma zostać ogłoszony tytuł bazyliki przyznany jakiemuś kościołowi przez Stolicę Piotrową, winien być przygotowany i przeżywany w świątecznej atmosferze. Należy przewidzieć w związku z tym odpowiednie homilie, modlitwy, czuwania i inne celebracje. – Wierni, którzy nabożnie będą nawiedzać bazylikę i uczestniczyć w niej w jakimś obrzędzie lub przynajmniej pomodlą się słowami Modlitwy Pańskiej i odmówią wyzwanie wiary, mogą pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Stołu Pańskiego i modlitwa w intencji Ojca Świętego), dostąpić odpustu zupełnego. Dotyczy to dni: w rocznicę poświecenia tejże bazyliki; w dniu liturgiczne obchodu uroczystości jej tytułu; w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła; w rocznicę nadania kościołowi tytułu bazyliki mniejszej; raz w roku, w dniu ustalonym przez miejscowego ordynariusza – mówi ks. Swat.

Kolejnym przywilejem jest znak papieski – „skrzyżowane klucze”. Może być używany jako ornament na chorągwiach, sprzętach liturgicznych oraz na pieczeni zarządu bazyliki. Uroczystości już niebawem. Warto wziąć w nich udział.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)