Nasze kościoły – cz.3
Zamykamy nasz krótki cykl, w którym prezentowaliśmy krotoszyńskie kościoły. Dziś pokazujemy dwie dość szczególnie świątynie, bo zbudowane z drewna.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Kościółek pw. św. Marii Magdaleny przy obecnej ul. Łanowej w Krotoszynie wzniesiony został w 1775 r. na miejscu pierwszej, ufundowanej zapewne w XIII w., świątyni. Zbudowany został na planie prostokąta z węższym wielobocznie zamkniętym prezbiterium, posiada konstrukcję zrębową i blaszaną wieżyczkę na sygnaturkę. Dach nad nawą jest dwuspadowy, nad prezbiterium wielopołaciowy, całość pokryta jest gontem. Budynek był gruntownie odnowiony w 1830 r.
W 2011 r. w kościółku wybuchł pożar. Nadpalone zostały m.in. ołtarz, klęcznik, mszał i naczynia liturgiczne, co stało się powodem przeprowadzenia poważnego remontu.
- Krotoszyn
- N, 15 Maj 17:27
- 22 zdjęć
-   3055
- Krotoszyn
- N, 15 Maj 17:27
- 22 zdjęć
-   3055
Kościół p.w. św. Fabiana i Sebastiana prawdopodobnie powstał w 1752 r. Świątynia jest wybudowa na planie krzyża greckiego i posiada kopułę gontową. W XX w. była wielokrotnie remontowana, m.in. w latach 1958, 1969 i 1992.
Cztery ramiona boczne tej świątyni zamknięte są prostokątnie i pokryte dachami dwuspadowymi. Ramię z prezbiterium posiada zakrystię na osi. Część środkowa wyższa jest pokryta drewnianą kopułą. Od frontu nad kruchtą znajduje się niska wieża – dzwonnica o konstrukcji słupowe.
Całość posiada dach gontowy. Uwagę zwraca ołtarz główny późnobarokowy z 2 połowy XVIII w. W przeszłości świątynia pełniła funkcję kościoła szpitalnego, a w 2008 stała się kościołem patronalnym Kurkowych Bractw Strzeleckich diecezji kaliskiej.
W 2018 r. rozpoczął się remont św. Rocha, którego kosztorys wyniósł 994 tys. zł. Środki pochodziły z UE i Gminy Krotoszyn. Zdemontowano podłogi i położono nowy fundament. Skorygowano więźbę dachową i odrestaurowano gontowy dach. Zdaniem ks. dra Aleksandra Gendery kościółek nadal będzie służyć do celów liturgicznych, a także kulturalnych (kameralne koncerty).