Do czego może przydać się len?


Roślina może służyć jako źródło pożywienia, leków, ubrań, światła, a nawet do zrobienia… podłogi. Uniwersalny len zwyczajny (Linum usitatissimum) doceniano i hodowano już 6 tysięcy lat temu w Mezopotami.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Udostępnij to
Wykorzystuje się włókniste łodygi oraz oleiste nasiona. Starożytni Egipcjanie robili z włókien ubrania, owijali też w płótna zabalsamowanych zmarłych. W średniowieczu uważano, że noszenie lnianych koszul oczyszcza ciało i zastępuje mycie. Olej z nasion lnu ma nieprzyjemny zapach, ale niegdyś stosowano go powszechnie w kuchni. Nalany do kaganków oświetlał domostwa. Dziś olej lniany służy jako surowiec przemysłowy – do produkcji farb, lakierów, pokostów, a także sztucznych tworzyw, np. ceraty lub podłogowego linoleum.
Nasiona stosowano w medycynie ludowej jako lek na problemy żołądkowe, przeziębienia i choroby skóry. Obecnie korzystają z nich producenci kosmetyków i leków. Płócienne woreczki wypełnione nasionami lnu mogą służyć jako posłanie przeciw odleżynom. Resztki pędów lnu – tzw. makuchy – można również wykorzystać, np. na paszę dla zwierząt.