• czwartek, 31 styczeń 2013 07:46
  •   5167

Gramy dla Rafała

Gramy dla Rafała
Gramy dla Rafała © © archiwum

To już siódmy raz, gdy odbędzie się Turniej Charytatywny Halowej Piłki Nożnej „Gramy dla…”. Tradycją stałą się również to, że mecze dedykowane są jednej osobie, która potrzebuje pomocy. Również co roku spotykają się gwiazdy sportu, choć nie tylko, by w ten sposób wesprzeć zbiórkę pieniędzy na potrzebujące dziecko.
Ten rok ma być wyjątkowy dla Rafała, który pochodzi z podkoźmińskiej wsi. 3 lutego w hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. zostaną rozegrane finałowe mecze, odbędzie się także licytacja gadżetów. Będzie można też zdobyć autografy znanych gwiazd.

Już 3 lutego w hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Koźminie Wlkp. pojawią się Maciej Zegan, Marcin Urbaś, Łukasz i Sebastian Kaczmarkowie, Damian Seweryn, Sławomir Najtkowski, Waldemar Kryger, Jacej Przybylski, Jacek Dembiński, Paweł Kaczorowski i Paweł Bocian z Lecha Poznań OLDBOYS.

HISTORIA TURNIEJÓW
Pierwsza impreza odbyła się w 2006 roku. Wtedy kwestowano na rzecz Krzysztofa Marcisza, cierpiącego na poważne schorzenie kręgów szyjnych kręgosłupa. Wówczas w turnieju uczestniczyło ledwie kilka zespołów, a podczas licytacji sportowych gadżetów uzbieraliśmy 1 400 złotych. Kwota ta została przeznaczona na kosztowną operację Krzyśka, która odbyła się w Wielkiej Brytanii.
Rok później zagrano dla Grzegorza Szczepaniaka, młodego człowieka, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi drogowemu. Osiem zespołów walczyło nie tylko o zwycięstwo, ale i o uzbieranie sumy potrzebnej na leczenie oraz przygotowanie Grzegorzowi warunków do jak najlepszego funkcjonowania w nowej sytuacji życiowej. Uzbierano wówczas 1 666 złotych.
Kolejna edycja była już znacznie lepiej zorganizowana. W roku 2008 zjawiły się na imprezie sportowej gwiazdy, a i wartość licytowanych gadżetów znacznie przewyższała te, jakimi dysponowano wcześniej. Po raz pierwszy również turniej odbywał się na przestrzeni dwóch dni.
Pierwszego rozegrano eliminacje, natomiast 24 godzin później odbyła się rozgrywka finałowa. Do zmagań przystąpiło 11 drużyn. Kwestowano na rzecz śp. Adrianka Piaszczyńskiego. 5 217 złotych to kwota, jaka pozwoliła na zakup sprzętu medycznego dla dziecka cierpiącego na chłoniak ziarnisty T-komórkowy. Wówczas dla Adrianka do Krotoszyna przyjechał gwiazdor zawodowych ringów Maciek Zegan oraz koszykarze Reggae Freeman i Mike Fay, a także trener ekstraklasowej Stali Ostrów Vadim Czeczuro. Pierwszy raz przerwy pomiędzy poszczególnymi meczami urozmaicane były przez liczne pokazy sportowe.
Trzy pierwsze turnieje odbyły się w Krotoszynie. IV edycja przeprowadzona została w Koźminie Wielkopolskim, dzięki dobrej współpracy z dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Maciejem Bratborskim.
Rozgrywki odbyły się w marcu 2009 roku, a tym razem bohaterką była Daria Gabryelczyk, pochodzącą z niewielkiego Staniewa (gm. Koźmin). Dziewczynka cierpi na atrezję dróg żółciowych. Zainteresowanie turniejem przeszło najśmielsze oczekiwania. Na parkiecie walczyło 16 drużyn, a chętnych do czynnego udziału było dwukrotnie więcej! Podczas niedzielnych finałów przez halę ZSP przewinęło się ponad 1800 osób! Na rzecz dziesięciolatki uzbierano wówczas rekordową kwotę 10 600 złotych! Pieniądze przeznaczono na przeszczep wątroby oraz po części na pokrycie kosztów leczenia dziewczynki.
Podczas zawodów goszczono drużynę Lech Poznań Oldboys, w skład której znaleźli się Mirosław Okońki, Sławomir Najtkowski, Sławomir Twardygrosz i Jacek Przybylski. Goście rozegrali dwa spotkania pokazowe z najlepszymi teamami turnieju. Nie zabrakło również klasowych gwiazd szos. Darii pomagali dwukrotny olimpijczyk – Wojtek Pawlak – oraz znakomity sprinter – Piotrek Zaradny. Nie zabrakło także czołowych polskich strongmanów – Kryspina Rozuma i Jarka Nowackiego. Kolejną gwiazdą był dwukrotny uczestnik Igrzysk paraolimpijskich Albin Batycki. Pokaz umiejętności dał jeden z najlepszych zawodników specjalizujących się w Brazilian Jiu Jitsu – Karol Stasiak. Swoje możliwości zaprezentował tez uczestnik II edycji „You can Dance” Filip Wala, któremu partnerowała Kasia Wicenciak.
Wiele poruszenia wywołały sportowe gadżetowe, których licytowano ponad 40. Najcenniejszych z nich była piłka z autografem Zinedine”a Zidane’a zdobyta gdy „Zizou” gościł w Poznaniu na krajowych finałach Danone Nations Cup. Ponadto licytowaliśmy pamiątki otrzymane od: szczypiornisty „Króla” Artura Siódmaka, piłkarza Pawła Wojtali, boksera Maćka Zegana, siatkarza Pawła Zagubnego, prezentera Oliviera Janiaka oraz założycielki fundacji poświęconej Markowi Grechucie – Barbary Romaniszyn.
Przed rokiem podczas V Turnieju zebraliśmy nieco ponad 10 tysięcy złotych! Całość przeznaczona zostanie na leczenie trzylatka z Dębiogóry – Bartka Bandury. Wydatny wpływ na zebranie takiej kwoty miała obecność sportowych sław – Piotrka Reissa i Maćka Zegana, którzy byli gwiazdami ubiegłorocznej edycji imprezy. W styczniowy weekend rekordowa liczba 24 drużyn rozegrała 60 spotkań. Zwyciężył rozdrażewski zespół MTV. Po rozegraniu niemal połowy gier fazy grupowej, na parkiecie pojawili się członkowie klubów Pretorian Koźmin oraz Krotoszyńskiej Strefy Walki. Specjaliści od brazylijskiego jiu jitsu – na czele z wielce utytułowanym Karolem Stasiakiem – zademonstrowali publice szereg technik stosowanych w BJJ oraz zaprezentowali pokazowe sparingi.
Chwilę później odbyła się pierwsza z głównych licytacji – pod młotek poszła rękawica z podpisem Iwony Guzowskiej, zdobyta dzięki staraniom posła Macieja Orzechowskiego. Największym zainteresowaniem cieszyły się gadżety przywiezione przez Orzechowskiego oraz koszulki z autografami piłkarzy (m. in. oryginalny trykot reprezentacji Polski od Macieja Murawskiego i koszulka Lecha Poznań) oraz siatkarzy (Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla). W międzyczasie na parkiecie pojawili się również lokalni samorządowcy. Drużyna, w składzie której zagrali koźmińscy oficjele zmierzyła się w pokazowym spotkaniu z zespołem złożonym z przedstawicieli wszystkich uczestniczących w bataliach finałowych teamów. Wynik rzecz jasna nie był sprawą priorytetową, ale walka szła na całego. Ostatecznie, o gola lepsi okazali się uczestnicy turnieju.
VI Turniej odbył się w Kobylinie. Po raz pierwszy rywalizowano na przestrzeni trzech dni, a w rozgrywkach wzięły udział 32 drużyny. Drużynę gwiazd utworzyli byli gracze Lecha oraz Zaradny. Zebrano ponad 8 tys. zł.

DLA KOGO GRAMY TYM RAZEM
Rafał Pieniężny to uczeń klasy drugiej technikum w zawodzie technik agrobiznesu, lat 17, mieszkanie wsi Psie  Pole. Jest to chłopak, który do czerwca 2012 roku prowadził bardzo aktywne życie, zwłaszcza sportowe. Był czynnym sportowcem w MUKS (Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym), ministrantem w kościele parafialnym w Mokronosie, aktywnym członkiem uczniowskiej społeczności ZSP im. J. Marcińca w Koźminie Wlkp.. Nagle jedno zdarzenie na zmieniło jego losy. Jedna sekunda, chwila zdecydowały, że z aktywnego, czynnego, wysportowanego, młodego człowieka stał się osoba potrzebującą rehabilitacji i środków finansowych.
W czerwcu Rafał uległ wypadkowi samochodowemu, w którym zginęło kilka innych młodych osób. Wiele miesięcy spędził w szpitalu. Przeszedł liczne operacje jamy brzusznej, tętnicy sercowej. Czeka go jeszcze skomplikowana operacja miednicy. Wszystkie operacje związane są z wyjazdami do specjalistycznych szpitali min. w Warszawie. Ponadto, aby Rafał mógł odzyskać pełnię sił potrzebuje czasochłonnej i kosztownej rehabilitacji oraz pomocy lekarskiej.
Pierwsze środki na leczenie Rafała zebrano podczas REISS CUP 2012. W trakcie turnieju organizowanego przez Akademię Reissa – za kwotę 550 zł - zlicytowano koszulkę z autografem Piotra Reissa. Również młodzież z wolontariatu działającego przy ZSP Koźmin aktywnie uczestniczy w zbiórkach. Od grudnia prowadzi sprzedaż ręcznie robionych ozdób świątecznych: kartki, babki, stroiki itp. (zarówno w szkole jak i na festynach zorganizowanych z okazji Mikołajek) i wszystkie środki przeznacza na pomoc Rafałowi.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)