Kiwi
Kiwi to owoc drzewiastego pnącza o nazwie aktinidia chińska. Na początku XX w. aktinidię przywieziono do Nowej Zelandii i tutaj bardzo szybko stał się popularną rośliną uprawną. Jej owalny, brązowy, pokryty włoskami owoc przypominał Nowozelandczykom ich rodzimego ptaka kiwi, dlatego tez nazwali go w ten sam sposób.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
KIEDY JEŚĆ KIWI?
Owoce aktinidii zrywa się jeszcze niedojrzałe, twarde. Aby stały się gotowe do spożycia, czyli lekko miękkie, musza trochę „poleżakować”. Kiwi nie lubi zimna, dlatego nie można go przechowywać w lodówce.
JAK JEŚĆ KII?
Kiwi można obierać ze skórki i kroić w kawałki lub plasterki, ale można też przekrajać je na pół i wybierać miąższ łyżeczką – najwięcej drogocennych składników znajduje się właśnie pod skórką. Czarne ziarenka także są jadalne i zdrowe – zawierają kwasy omega 3.
NA ZDROWIE!
Kiwi to prawdziwy lek na wiele chorób: wzmacnia odporność, leczy choroby dziąseł, zapobiega anemii, chroni wzrok, redukuje zaburzenia snu oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także łagodzi objawy astmy. Zawiera bardzo dużo witaminy C oraz D i B, kwas cytrynowy i karoteny, a także wapń, fosfor, żelazo i potas.
UWAGA: kiwi nie należy łączyć z mlekiem, ani produktami mlecznymi, ponieważ zawarty w owocach enzym aktynidyna rozkłada białka i powoduje, że wszelkie koktajle stają się gorzkie. Aby nieco zneutralizować aktynidynę, należy sparzyć kiwi wrzątkiem.
Kiwi mogą powodować silną reakcję alergiczną u małych dzieci, dlatego do jadłospisu maluchów trzeba je wprowadzać powoli z rozwagą.
KIWI W KOSMETYCE
Kiwi znalazło zastosowanie również w kosmetyce. Ziarenka wykorzystuje się do produkcji peelingów, a znajduje się w owocach kwasy dodaje się, ze względu na właściwości rozjaśniające, do kremów i maseczek. Z kiwi produkowany jest również balsam do ust.