Rodzaje mąki
Mąka pszenna z ziaren pszenicy zwyczajnej to najbardziej popularny rodzaj maki. Oprócz niej możemy wykorzystać w kuchni wiele innych gatunków, o interesujących, zróżnicowanych smakach, o nierzadko bogatszych w składniki mineralne.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Oto niektóre z nich.
SEMOLINA – MĄKA Z PSZENICY DURUM
Pszenica durum zawiera dużo minerałów (m.in. cynku, żelaza i kwasu foliowego), witamin i błonnika. Mąka wyprodukowana z ziaren tej pszenicy jest żółta i gruboziarnista, przypomina drobną kaszkę, a charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Semolinę – bardziej wyrazistą w smaku niż zwykła mąka pszenna – wykorzystuje się głównie do produkcji makaronów, a także słodkich ciastek.
MĄKA ORKISZOWA
Orkisz to odmiana pszenicy, ale z zupełnie inną strukturą genetyczną. Dzięki temu orkisz w porównaniu ze zwykłą pszenicą ma więcej białka i składników mineralnych. Przygotowana z niego mąką ma lekko orzechowy smak, a można z niej przygotować ciasto na chleb i naleśniki. Uwaga! Ciasto z mąki orkiszowej należy wyrabiać krócej niż zwykłe ciasto.
MĄKA GRYCZANA
Nieco szarawa, o lekko gorzkim smaku. Najlepsza na naleśniki i pieczywo. Nie posiada glutenu, więc żeby ciasto się kleiło, mąkę gryczaną warto wymieszać z innymi rodzajami mąki.
MĄKA RYŻOWA
Mąka ryżowa, niskokaloryczna i lekkostrawna, posiada bardzo delikatny smak, dlatego można ja stosować zarówno do wypieku słodkich ciasteczek, jak i wyrazistego w smaku pieczywa. Stosuje się ją także jako zagęstnik do sosów i zup. Mąką ryżowa nie jest tak kleista jak inne mąki, dlatego upieczenie z niej ciasteczek mogą się rozsypywać. By temu zapobiec, do mąki ryżowej warto dodać więcej jajek lub tłuszczu.
MĄKA SOJOWA
Jasnożółta, o lekko orzechowym smaku. Idealna do wypieków ciastek, naleśników i pieczywa oraz do zagęszczania zup i sosów.
MĄKA ŻYTNIA
Zwykle wykorzystuje się ją do wypieku chleba, a także do przygotowania zakwasu na żurek. Mąka żytnia jest mniej oczyszczona od pszennej, dlatego posiada więcej błonnika oraz witaminy B. Zawiera także gluten, chociaż jego działanie jest osłabione przez działanie substancji zwanych śluzami.
MĄKA KUKURYDZIANA
Jest żółta, a w smaku łagodnie słodka. Można ją wykorzystywać na różne sposoby – do naleśników, do wypieków chleba i ciast, jako zagęstnik do zup i sosów. W porównaniu z mąką pszenną posiada więcej błonnika. Nie ma natomiast glutenu, więc przygotowywane z niej ciasto może się kruszyć.