Czarna, zielona czy owocowa?
Gdy chłód za oknem, warto rozgrzać się herbatą. Jest wiele rodzajów tego gorzkawego napoju i trzeba się w nich rozsmakować.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Najpopularniejsza jest herbata czarna. Liście krzewu herbaty po zebraniu są odstawiane do zwiędnięcia, następnie skręca się je, poddaje fermentacji i suszy. Gatunki tej herbaty są związane z miejscem uprawy, np. herbata yunnan podchodzi z chińskiej prowincji Yunnan. Na Sri Lance uprawia się herbatę cejlon (dawna nazwana wyspy) zaś darjeeling czy assam to herbaty uprawiane w Indiach. Czarna herbata zawiera cenne flawonoidy, które spowalniają proces starzenia.
Jeszcze więcej dobroczynnych składników zawiera zielona herbata. To liście zebrane z tych samych krzewów co czarnej herbaty, ale niepoddane fermentacji. Tu liczy się jednak nie tylko pochodzenie krzewu, lecz także sposób skręcenia liści, np. sencha ma długie wąskie sprasowane liście, a grunpowder jest skręcana w małe kuleczki. Ta herbata najczęściej pijana w Azji.
Czerwona herbata, czyli pu erh, powstaje z liści zielonej herbaty rosnącej w górskich rejonach prowincji Yunnan. Liście poddaje się fermentacji. Polecana jest osobom z nadwagą i wysokim poziomem cholesterolu.
Najdelikatniejsza z herbat, biała, powstaje w Chinach z młodych liści oraz pąków zbieranych wiosną. Nie jest poddawana fermentacji.
Jest już, ostatnio modna, niebieska herbata oolong. Taką barwę mają wysuszone liście tej herbaty. Pochodzi z Chin, ale jest też uprawiana na Tajwanie i w Indiach. Warto pić też nasze rodzime herbatki ziołowe i owocowe. Są zdrowe i bardzo smaczne.