• czwartek, 31 lipiec 2014 01:08

Do lasu po zdrowie

Do lasu po zdrowie
Do lasu po zdrowie © archiwum

Praktyka kąpieli leśnych sięga czasów starożytnych i wywodzi się z Japonii, gdzie nazywała się Shinrin-Yoku. Pod tą nazwą kryje się zanurzenie w zieleni niczym w przejrzystej toni wodnej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Obniża ciśnienie, poprawia krążenie i redukuje stres. Kąpieli leśnej należy zażywać w pojedynkę, żeby móc skupić się na odgłosach własnych kroków na ściółce. Najlepiej do tego nadaje się las z piętnami roślinności i wysokimi drzewami, tworzącymi nad głową podniebny dach „basenu” lub powierzchnię przestarzałego jeziora.

Las kąpielowy musi być bezpieczny, żeby nie budził uczucia niepokoju przeszkadzającego w medytacji. Kąpiel leśna polega na odbieraniu wszystkim zmysłami uroków lasu. Słuchaniu szelestów i trzasków, nawoływaniu i śpiewu ptaków, wdychaniu powietrza pachnącego leśnymi roślinami i wilgocią.

Na przyglądaniu się kształtom liści i szyszek, wyczuwaniu palcami miękkich mchów i chropowatości kory. Wszystko to trzeba robić z uwagą i zachwytem, przykre myśli i kłopoty zostawiając przed wejściem do zielonego „basenu”.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.